Учени очакват 2024 г. да е най-горещата в историята
Изследванията на учените потвърждават колко голям отпечатък върху климата оставя човешката дейност
Изминаващата 2024 г. се очаква да бъде рекордна по отношение на горещо време. Тъй като по-високи стойности никога не са се записвали от времето, когато е започнала да се води статистика, каза учени от Службата на ЕС за изменението на климата „Коперник“ (C3S), предава Reuters.
Данните идват две седмици след преговорите за климата в ООН, които доведоха до споразумение в размер на 300 милиарда долара, които ще се използват за справяне с изменението на климата. Пакет, който по-бедните страни обявиха за недостатъчен за покриване на растящите разходи от бедствия, свързани с климата.
C3S каза, че данните от януари до ноември са потвърдили, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата година в историята и първата, в която средните глобални температури надхвърлят 1.5 градуса по Целзий над прединдустриалния период 1850-1900 г.
Предишната най-гореща година в историята беше 2023 г.
Екстремното време обхвана света през 2024 г. с тежка суша, която засегна Италия и Южна Америка. Доведе до фатални наводнения в Непал, Судан и Европа. През тази година станахме свидетели и на горещи вълни в Мексико, Мали и Саудитска Арабия, които убиха хиляди, както и на катастрофални циклони в САЩ и Филипините.
Изследванията на учените потвърждават колко голям отпечатък върху климата оставя човешката дейност. Миналият месец беше класиран като вторият най-топъл ноември в историята след ноември 2023 г.
„Все още отчитаме рекордно високи температури в глобален мащаб и това вероятно ще продължи поне през следващите няколко месеца“, каза изследователят на климата на „Коперник“ Жулиен Никола пред Reuters.
Емисиите на въглероден диоксид от изгарянето на изкопаеми горива са основната причина за изменението на климата.
Намаляването на емисиите до нетната нула - както много правителства обещаха да направят в крайна сметка - ще спре глобалното затопляне да се влошава. Но въпреки тези зелени обещания, глобалните емисии на CO2 се очаква да достигнат рекордно високо ниво тази година.
Учените също така наблюдават дали моделът на времето Ла Нина - който включва охлаждане на температурите на повърхността на океана - може да се формира през 2025 г.
Това може за кратко да охлади глобалните температури, въпреки че няма да спре дългосрочната основна тенденция на затопляне, причинена от емисиите. В момента светът е в неутрални условия, след като Ел Ниньо - по-горещият аналог на Ла Ниня – приключи по-рано тази година.
Въпреки че 2025 г. може да е малко по-студена от 2024 г., ако се развие събитие Ла Нина, това не означава, че температурите ще бъдат „безопасни“ или „нормални“, каза Фридерике Ото, старши преподавател в Imperial College London.
Записите на C3S датират от 1940 г. и са сравнени с глобални температурни записи от 1850 г.