Учени откриха ензим „мутант“, който разяжда пластмаса
Това може да реши проблема с рециклирането на пластмасата, която застрашително замърсява околната среда

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Учените са открили ензим, който е способен да "смила" някои от най-често замърсяващите пластмаси на планетата, съобщава CNBC.
Извършвано от екипи в Националната лаборатория за възобновяеми енергийни източници в Ню Йорк (NREL) и от Университета в Портсмут, Великобритания, изследването би могло да доведе до "решение за рециклиране" на пластмасови бутилки, изработени от полиетилен терефталат (PET), които се задържат в околната среда в продължение на стотици години.
Изследователите първоначално проучват кристалната структура на PETase - ензим, който може да смила PET, за да разберат как работи. Но по време на своето изследване учените успели да открият ензим, който да е по-ефективен при "разграждането" на пластмасата, отколкото е естественото разграждане, и който наскоро беше открит в почвата на японска рециклираща инсталация.
"Въпреки че подобрението е скромно, това непредвидено откритие предполага, че има място за по-нататъшно подобряване на тези ензими, което ни приближава до решение за рециклиране на непрекъснато нарастващата планина от изхвърлени пластмаси", коментира Джон МакГийан, директор на Института по биологични и биомедицински науки в Училището по биологични науки в Портсмут.
Университетът в Портсмут заяви, че ензимът "мутантът" също е в състояние да разгради полиетилен фурандикарбоксилат, който е биологичен заместител на PET пластмасата.
Финансирането на изследването идва от Университета в Портсмут, NREL и Съвета за научни изследвания в областта на биотехнологиите и биологичните науки (BBSRC). Колин Майлс, ръководител на стратегията за индустриална биотехнология в BBSRC, описва работата като "изключително високо ниво нова наука".
"Ще бъде интересно да се види дали въз основа на това проучване ефикасността на ензима може да се подобри и той да се направи подходящ за индустриално приложение в рециклирането и бъдещата кръгова икономика на пластмасата", добави Майлс.
Изследването е публикувано в Сборника на Националната академия на науките.