Учените (може би) разкриха мистерията на египетските пирамиди
Древен ръкав на река Нил най-вероятно стои в основата на построяването на пирамидите

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Учените вярват, че може да са разрешили мистерията как 31 пирамиди, включително световноизвестният комплекс в Гиза, са били построени в Египет преди повече от 4000 години. Изследователски екип от Университета на Северна Каролина Уилмингтън откри, че пирамидите вероятно са били построени чрез протежение на отдавна изгубен, древен ръкав на река Нил - който сега е скрит под пустинята и земеделските земи, предава BBC.
В продължение на много години археолозите са смятали, че древните египтяни трябва да са използвали близкия воден път за транспортиране на материали като каменните блокове, необходими за изграждането на пирамидите по реката.
Но досега „никой не беше сигурен за местоположението, формата, размера или близостта на този мега воден път до действителното място на пирамидите“, казва един от авторите на изследването, проф. Еман Гонейм.
В междуконтинентално усилие групата изследователи използва радарни сателитни изображения, исторически карти, геофизични проучвания и пробиване на седименти (техника, използвана от археолозите за възстановяване на доказателства от проби), за да картографират ръкава на реката - който според тях е бил затрупан от голяма суша и пясъчни бури преди хиляди години.
Екипът е успял да „проникне в пясъчната повърхност и да създаде изображения на скрити характеристики“ с помощта на радарната технология, се казва в проучването, публикувано в списание Nature. Сред тези характеристики са „погребани реки и древни структури“, протичащи в подножието на мястото, където се намират „по-голямата част от древните египетски пирамиди“, каза проф. Гонейм.
Говорейки пред BBC, един от съавторите на изследването, д-р Сузан Онстин, каза, че „локализиране на действителния речен ръкав и разполагане с данните, които показват, че е имало воден път, който може да се използва за транспортиране на по-тежки блокове, оборудване, хора , всичко, наистина ни помага да обясним конструкцията на пирамидите“.
Екипът установи, че речният клон - наречен клон на Ахрамат, като думата означава пирамиди на арабски - е дълъг приблизително 64 км и широк между 200-700 м. И граничи с 31 пирамиди, които са построени между 4700 и 3700 години.
Откриването на този изчезнал речен ръкав помага да се обясни високата плътност на пирамидите между Гиза и Лишт (мястото на погребенията от Средното царство), в това, което сега е негостоприемна зона на пустинята Сахара.
Близостта на речния клон до пирамидните комплекси предполага, че той е бил „активен и действащ по време на строителната фаза на тези пирамиди“, се казва в документа. Д-р Онстин обясни, че древните египтяни са могли да „използват енергията на реката, за да пренесат тези тежки блокове, вместо човешкия труд“, добавяйки, че „това е просто много по-малко усилие“.
Река Нил е спасителната линия на Древен Египет, като остава такава и до днес.