Управителят на БНБ – служебен премиер само след оставка
Това е заложено в нов законопроект на Министерство на финансите
© ECONOMIC.BG / БТА
Министерство на финансите предлага управителят на Българска народна банка (БНБ) или някой от подуправителите да може да стане служебен премиер само след като подаде оставка. Това е заложено в нов законопроект на ведомството за промени в Закона за БНБ, публикуван за обществено обсъждане и изготвен в координация с европейските институции.
Според предложенията в него в случай, че управителят на БНБ или някой от подуправителите „изрази изрично съгласие да бъде назначен за служебен министър-председател, същият подава оставка“.
МФ се позозвава на конвергентните доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка от юни, които „констатират, че евентуалното назначаване на управителя или подуправител на Българската народна банка за служебен министър-председател, изискващо прекъсване на техния мандат, излага на риск независимото упражняване на правомощията и изпълнението на задачите и задълженията, възложени на централната банка“.
Ведомството допълва, че „според европейските институции този риск би бил достатъчно смекчен само с изискването управителят или подуправителят да подадат оставка при назначаването им за служебен министър-председател“.
Управителят или подуправител има правото да откаже да бъде назначен за служебен министър-председател“, се посочва още в законопроекта.
Ако гуверньорът на БНБ поеме временно управлението на страната, той посочва временно кой от подуправителите да заеме неговата роля, а в 1-месечен срок Народното събрание трябва да избере нов управител на централната банка.
До нуждата от подобни уточнения се стигна след промените в Конституцията, които ограничиха избора на президента от служебен премиер до шепа хора в държавата, сред които и управителя и подуправителите на БНБ. Свиването на правомощията на президента обаче вероятно отново ще се разлежда от Конституционния съд, тъй като БСП и „Има такъв народ“ го сезират повторно. Първият път – с различен състав и баланс на силите – съдът не успя да вземе решение, тъй като членовете му бяха с равен брой гласове „за“ и „против“.