Управляващите направиха първата стъпка към промяната на КЕВР
Опозицията обвини управляващите, че поемат контрола над уж независимия регулатор, с което копират поведението на ГЕРБ

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Парламентарната комисия по енергетика одобри на първо четене промените в Закона за енергетиката, насочени към смяна на състава в КЕВР. С 12 гласа „за“ и 6 „против“ депутатите решиха да намалят броя на членовете на регулатора от 9 на 5, да махнат изискването за правни и икономически експерти, както и да облекчат изискването за избор на кандидатите.
Според управляващите промените ще оптимизират разходите на Комисията, като тези средства могат да бъдат пренасочени към по-доброто ѝ експертно обезпечаване.
Опозицията обаче отправи много критики.
Делян Добрев от ГЕРБ коментира, че целта на законопроекта на управляващите е да се вземе контролът над Комисията за енергийно и водно регулиране.
Рамадан Аталай от ДПС пък заяви, че не е очаквал новите управляващи да приличат в действията си толкова много на бившите управляващи от ГЕРБ. По думите му опитите да бъдат овладени всички независими институции продължават.
Ивайло Мирчев от „Демократична България“ иронично заяви, че е удоволствие да се наблюдава „театралното поведение“ на Рамадан Аталай. По думите му в България регулатори няма и не е имало до скоро и целта им е отново да има такива.
Зам.-министърът на енергетиката Пламен Данаилов заяви, че Министерство на енергетиката присъства на комисията, за да разбере какъв ще бъде съставът на КЕВР.
Той подчерта, че се надява да отпаднат партийните квоти в независимия орган и посочи, че не желае министерството да влияе на регулатора.
От ГЕРБ възразиха на този коментар, като посочиха, че няма партийни квоти в регулатора и призоваха управляващите да прочетат Закона за енергетиката.
Според Драгомир Стойнев от „БСП за България“ не е от значение колко са членовете на регулатора, тъй като това, според него, не оказва влияние върху независимостта му. Той добави, че е работа на мнозинството да осигури независим орган, а бройката няма значение.
В заключителните разпоредби на законопроекта е записано, че с влизането му в сила се прекратяват мандатите на членовете на КЕВР с юридически стаж и стаж в областта на икономиката. Освен това в деня, в който влезе в сила, чрез жребий се прекратява мандата на други двама от членовете на КЕВР със стаж в областта на енергетиката.