Успешният бизнес на един румънски предприемач във въглищния град Петрила
Със средства от Фонда за справедлив преход Сорин трансформира бизнеса си

Снимката е илюстративна
Сорин Миханца е управител на компанията Selmi Wood Concept в Петрила, Румъния. Тя произвежда дървени прозорци и врати както за вътрешния, така и за външния пазар, особено за Обединеното кралство.
С подкрепата на фондовете на ЕС за справедлив преход, Сорин трансформира бизнеса си с инвестиции в модерно оборудване и обучение на персонала. Благодарение на европейските средства компанията на Сорин се превръща в един от най-успешните проекти на Петрила.
В нашата компания се фокусираме върху квалификацията на служителите директно на работното място, като им даваме възможност да учат и да се адаптират към новите професионални изисквания“, коментира той за местното издание Bursa.
Преквалификацията на миньорите
Петрила е град в близост до Долината на река Жиу, където все още функционират четири исторически въглищни мини, които Румъния планира скоро да затвори. В края на годината стана ясно, че ЕК одобри страната да задели 790 милиона евро за покриване на извънредните разходи в резултат на закриването.
Миханца коментира професионалната преквалификация на бивши миньори в региона и отбелязва, че повечето от тях напускат минната индустрия пенсионирайки се на около 45-годишна възраст. Тъй като техните пенсии като цяло са по-изгодни в сравнение със средните доходи в Румъния, те не проявяват голям интерес към повторно наемане на работа или професионално обучение за промяна на кариерата, каза той.
ФСП е достатъчен
Предприемачът е на мнение, че Фондът за справедлив преход, финансиран от Европейския съюз, играе важна роля в професионалното преобразуване, но идва с определени условия. Едно от тях е задължението за наемане на един човек на всеки 175 000 евро, получени като безвъзмездно финансиране. Това изискване налага работодателите не само да наемат нови служители, но и да намерят решения за тяхната квалификация и задържане на служителите за пет години, през периода на мониторинг, след изпълнението на проекта. Въпреки че финансовата подкрепа е ценна, работодателите виждат това задължение като значителен „разход“, който трябва да покрият, за да се възползват от средствата, смята той.
От гледна точка на предприемача средствата, отпуснати чрез Фонда за справедлив преход, са достатъчни. Основно предизвикателство обаче е управлението на финансовите усилия, свързани с поддържането на съществуващия персонал и наемането на нов персонал по проекти“.
Затова и румънският предприемач смята, че допълнителна подкрепа под формата на специални програми за въвеждане и квалификация на нови служители би била изключително полезна.
Защо Обединеното кралство?
Британският пазар е специален и се отличава със своите специфични изисквания и уникални продукти в сравнение с други европейски страни, особено в сектора, в който е компанията, а именно производството и износа на дървени прозорци и врати за екстериора. Особено в Лондон и околните райони, тези продукти имат отличителен дизайн: крила и отварящи се навън прозорци, елементи, които ги правят уникални в Европа. Този специфичен дизайн включва значителни технически предизвикателства по отношение на производствения процес, тъй като е трудно да се придобият необходимите знания за производството на тези видове прозорци според местните изисквания. Достъпът до пазара на Обединеното кралство е много по-труден в сравнение с други пазари в Европа или Румъния.
Но опитът, натрупан в над 10 години дейност на този пазар, ни позволи да се адаптираме и да развием успешни партньорства. Този опит също беше изключително полезен в скорошното ни сътрудничество с нашия партньор в Израел, който работи в среда с подобни изисквания като Обединеното кралство", допълва той.
2024 г. се оказва предизвикателна за бизнеса на Сорин, особено в контекста на европейската финансова криза, която значително засегна търсенето. Компанията изпитва спад в търсенето - "тенденция, която се развива от няколко години и за съжаление не изглежда да приключи в близко бъдеще".
Въпреки това през 2023 г. се отчита 30% увеличение на оборота в сравнение с 2022 г., което се смята за окуражаващ резултат. Прогнозите за 2024 г. обаче сочат връщане към нивото от 2022 г., което означава спад от приблизително 30% спрямо 2023 г. За да се адаптираме към тези предизвикателства, трябваше да идентифицираме стратегически решения за поддържане на стабилността на бизнеса, коментира предприемачът.
В този смисъл започнахме стъпки за разширяване на нови пазари, като Румъния и Израел, и разнообразихме нашата продуктова гама, за да достигнем до тези нововъзникващи пазари. Тези стъпки ни дават надежда, че ще успеем да смекчим въздействието на спада в търсенето и да се позиционираме по-добре в бъдеще".
