В Китай строят градче, покрито с дървета
Целта на проекта Forest City е да помогне в борбата с вредните емисии

© ECONOMIC.BG / Stefano Boeri Architetti
~ 2 мин.
Всеки е чувал и вероятно виждал сгради, които са „облицовани“ с растителност, чиято идея е да спомогнат за намаляването на вредните CO2 емисии в големите градове. На някои места по света тази практика дори е заложена в местните законодателства, които изискват от строящите инфраструктура да предвидят зелени площи по фасадата или покрива на сградата. Макар и на места това да е по-разпространено като практика, все още не е масово явление. Какво би станало обаче, ако със зеленина се покрие цял един град и дали ефектът би бил по-голям?
Такава идея вече е в ход. В покрайнините на Лиуджоу в Китай стартира строителството на първия в света зелен гард Forest City. Своеобразният град-гора ще приюти 30 000 души, които ще живеят в сгради, покрити с растителност. Проектът е на италианското студио Stefano Boeri Architetti.
Целта е ясна – намаляване на замърсяването на въздуха и по-конкретно с 1 млн. вредни емисии. Сградите ще бъдат максимално екологични и ще разчитат на геотермална енергия, като ще събират слънчева топлина посредством соларни панели.
Логично, транспортната мрежа също ще бъде „зелена“. Системата се базира на идеята за електрически превозни средства и железопътна линия, която ще свързва селището с близкия Лиуджоу.
Лиуджоу Forest City ще се простира на 175 хектара площ и в него ще има както жилищни сгради, така и офиси, хотели, болници и училища. Проектът се осъществява съвместно с китайските власти.
Ако всичко върви добре, благодарение на проекта ще се абсорбират почти 10 000 тона CO2 и 57 тона други замърсители годишно. В добавка на това ще връща в атмосферата около 900 тона чист кислород.
Очаква се проектът Forest City да бъде завършен до 2020 г., пише Engadget.
Проектът е знаков за визията на Китай за бъдещето, което включва по-екологична градска среда. Едва ли обаче тези зелени центрове ще се превърнат в повсеместни. Една от основните пречки пред това не е нещо друго, а различните климатични условия по света, не всички от които могат да благоприятстват развитието на флората.
Именно заради това не е случайно, че италианският архитектурен екип се е насочил към колаборация с Китай. В страната лесно може да се отглежда растителност, тъй като там рядко термометърът пада под 0 градуса.
При всички положение, Forest City е лъч надежда, че обществото постепенно узрява за такива зелени идеи и проекти.