В примката на руските въглища: Япония може да рестартира атомни централи
Страната е изправена пред силно ограничен пазар и логистични затруднения

© ECONOMIC.BG / БТА
Нахлуването на Русия в Украйна и съобщенията за зверства над цивилни граждани накараха Япония да последва примера на ЕС и страните от Г-7 и да забрани вноса на руски въглища. Премиерът Фумио Кишида каза, че страната ще осигури алтернативни източници на енергия бързо, въпреки че краен срок не бе даден. Същинското отдръпване от руското гориво обаче ще бъде по-лесно на думи, отколкото на действия, пише Bloomberg в свой анализ в по темата.
Японските санкции срещу Русия
Още в началото на войната в Украйна Япония се присъедини към западните лидери и санкционира Русия за действията й. Страната наложи контрол върху износа, включително върху полупроводниците, и санкционира някои олигарси и членове на техните семейства. На Москва е забранено да издава и държавни облигации в страната.
Япония обаче обяви, че слага чертата там, тъй като разполага с малко собствен ресурс. Русия доставя на азиатската страна 13% от въглищата й за производство на електроенергия, 8% от въглищата, използвани в производството на стомана, както и 9% от втечнения природен газ. Също така страната разполага с дялове в петролните и газови проекти „Сахалин-1“ и „Сахалин-2“ в Русия, които Кишида нарече „изключително важен проект за енергийната сигурност“. Но на 8 април министърът на търговията Коичи Хагиуда изненадващо каза, че дългосрочната цел на Япония „ще е да спре вноса на въглища от Русия“.
Япония застана редом до своите партньори от Г-7, които изразиха възмущение от съобщенията за зверства, извършени от руските сили в Украйна.
„Трябва да има отговорност за такива нечовешки действия“, каза Кишида, според когото Русия е извършила военни престъпления в Украйна.
Какви са предизвикателствата пред Япония?
Глобалният пазар на термични въглища вече е под напрежение, а с постепенното премахване на руските въглища от страна на ЕС конкуренцията от други държави ще се засили, казва Али Асгар, анализатор в BloombergNEF. Това означава, че цените могат да се повишат, което след това да доведе до още по-високи сметки за електроенергия.
„Енергоемките индустрии като химическите производители биха били особено силно засегнати и някои може да търсят други източници на гориво. В дългосрочен план стремежът за намаляване на зависимостта на Япония от въглищата може да ускори прехода към възобновяема енергия и (да доведе до) рестартирането на атомни електроцентрали, които бяха изключени след катастрофата във Фукушима през 2011 г.“, каза Исшу Кикума, друг анализатор в BloombergNEF.
Кой може да замени руските въглища?
Руските въглища са трудно заменени, тъй като Япония ще трябва да вземе под внимание различните видове. Някои електроцентрали и пещи функционират най-добре на руски въглища и за тях не може да бъде осигурена лесна алтернатива с доставки от Австралия или Индонезия.
Съществуват и логистични усложнения, когато става въпрос за бързо преминаване към нови източници. Пратките може да идват от далечни производители или може да няма налични плавателни съдове.
Япония е изправена пред доста ограничена ситуация с доставките и й предстоят сериозни преговори с други държави износителки. Очаква се тази седмица премиерът на страната да представи повече информация за алтернативните източници, за които спомена в петък.