Ваксините на AstraZeneca най-накрая пристигнаха в ЕС
След като компанията производител беше заплашена със съдебни дела

© ECONOMIC.BG / БТА
Късно снощи коронавирусната ваксина на AstraZeneca най-накрая пристигна в страните от Европейския съюз, предава Bloomberg. След като компанията производител заяви, че изпитва производствени проблеми и ще забави доставките си към Европа, държавните лидери отправиха редица заплахи към AstraZeneca, посочвайки, че ще стигнат и до съдебни дела. След продължителни преговори компанията обяви, че ще започне с доставките си, но с намалено количество.
Франция започва ваксинацията с дозите на AstraZeneca още днес. Приоритетни ще бъдат здравните работници и хората на първа линия. Германия, Ирландия, Испания и Австрия също ще стартират имунизационната кампания днес, докато Португалия все още очаква доставка, която евентуално ще пристигне другата седмица.
Отлагането на доставката успя да застраши дори и търговското споразумение между ЕС и Великобритания (страната, в която ваксината се произвежда), след като Блока обяви, че Островът „явно не умее да спазва срокове и сделки“.
Въпреки че и AstraZeneca придвижи доставките си към ЕС, лидерите са разтревожени, че темповете на ваксинация не вървят според очакванията. Това е една от причините държавите членки все още се придържат към строгите ограничителни мерки, с които се стремят да спрат разпространението на заразата.
Германия вероятно ще удължи мерките срещу COVID-19 до април, Франция обмисля налагането на нови такива, а пък Гърция вече промени действащите правила.
Според Bloomberg Vaccine Tracker засега ЕС изостава значително от този на Великобритания и САЩ по отношение на ваксинацията.
Европейската комисия обаче все още се придържа към позицията си, че до края на лятото ще успее да ваксинира 70% от възрастното население.
Значителен брой лидери от ЕС призоваха председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да финализира преговорите с разработчиците на ваксини Novovax и Valneva, за да се засили кампанията.
AstraZeneca е третата ваксина, която получи разрешение за прилагане от регулаторния орган на ЕС, след като преди това бяха одобрени тези на Pfizer/BioNTech и Moderna.
Редица експерти обаче заявиха, че правителствата трябва да бъдат предпазливи с британската ваксина, като препоръчаха тя да бъде поставяна само на лица под 65-годишна възраст.
Германският министър на здравеопазването Йенс Шпан заяви, че ще ограничи използването на продукта на AstraZeneca само сред здравни работници на възраст до 64 години. По думите му това пък ще позволи на хората над 65 години по-бързо да получат доза от другите две ваксини.
„Предвид съображения за сигурност налагаме стриктни разпоредби за поставянето на ваксината. Надяваме се и очакваме, че скоро ще бъдат одобрени и други, за да се засили ваксинационната програма в Европа“, коментира той.