Василев решава с държавни пари проблемите на свързана с Ковачки топлофикация
Държавата е безсилна да се справи с некоректното поведение на „Топлофикация-Габрово“, което е продължавало с години
Дългогодишните проблеми с частната „Топлофикация-Габрово“ ЕАД и постоянните аварии, които оставят града на студено през зимата, събраха на специален брифинг трима министри и кмета на Габрово. Оказва се, че държавата е безсилна пред свързаната с Христо Ковачки топлоцентрала и единственото, което може да направи, е да компенсира габровци с пари от бюджета, за да се отопляват на ток. А тази компенсация се обявява само два месеца и половина преди местните избори в България.
Накратко: силно регулирано дружество (от КЕВР) не изпълнява от години ангажиментите си по договор, но вместо регулаторите и държавата да се намесят и да принудят частния собственик да го прави, бюджетът ще плаща директно (не през социалната система) на физически лица с парите на граждани от други градове.
По време на днешния брифинг, на който освен кметът Таня Христова присъстваха и финансовият министър Асен Василев, енергийният Румен Радев и на околната среда Юлиан Попов, стана ясно, че хората от години се оплакват от лошата работа на дружеството, което освен това замърсява и въздуха в града. А освен това работата ѝ през следващия отоплителен сезон е под въпрос, а най-после се заговори и за отнемане на лиценза ѝ.
Христова обясни, че през изминалата зима гражданите на града на практика не са имали централно отопление, защото през ден е имало аварии. Според нея въпреки множеството проверки и глоби, не е имало промяна в поведението на местното дружество.
Това се изтъква като причина държавата да подпомогне с 1.3 – 1.5 млн. лв. физическите лица за покриване на сметките за ток. Сумата ще се предостави на общината за предстоящия зимен сезон и тя ще ги разпределя към 4009-те абонати на дружеството.
Откъде ще дойдат парите?
Те ще са за подпомагане за разликата в сметките, ако работеше тази топлофикация спрямо това, което трябва да платят, използвайки електроенергия“, обясни финансовият министър Асен Василев.
Той не даде точна разбивка по колко пари ще се изплащат за човек и как точно ще се определи тази разлика, тъй като гражданите тази зима могат да пуснат много повече отоплителни и други уреди, знаейки че ще им бъде покрита горницата спрямо парното.
Парите ще дойдат от „буфери“ в бюджета, които са заделени за такива непредвидени разходи, обясни Василев на въпрос от Economic.bg. Такъв „буфер“ например ще са парите, заделени за бедствия и аварии.
По повод това, че подобни проблеми има и в други градове в страната енергийният министър Румен Радев каза, че те са обект на постоянна проверка.
„Безалтернативно състояние“
„В случая с „Топлофикация-Габрово“ има казус, защото там явно и за оператора, няма да адресирам имена и така нататък, но в един момент е превъртян зарът и фактически интерес към продължаване експлоатация на съоръжение и респективно поддържане на съоръжение явно липсва”, каза енергийният министър.
Оставаме в безалтернативно състояние“, каза Радев, имайки предвид случая в Габрово.
Справка в Търговския регистър показва, че „Топлофикация-Габрово“ официално е собственост на кипърската офшорна компания „Дарклет Лимитид“. Дружеството обаче се счита за свързано с бизнесмена Христо Ковачки, който чрез своята фирма „Топгруп“ ЕООД го приватизира преди близо 20 години. Оттогава досега собствеността беше прехвърлена няколко пъти, като в някои случаи се използваха офшорни компании.
Василев също определи мярката като „извънредна“, тъй като „сме в навечерието на отоплителния сезон“. Той е категоричен, че е поел ангажимент, ако има други такива случаи, които налагат затваряне на инсталации, Министерство на финансите да осигури необходимия ресурс, за да може да се мине през текущия зимен сезон и гражданите да имат време да си направят прехода към друг тип алтернативно отопление.
Занапред ще се търсят „по-устойчиви решения, които не са свързани с това някой да си купи климатик или бойлер, което е работа на общината и Министерство на енергетиката“.
Какво ще стане с топлофикацията, ще стане ясно скоро, тъй като до дни започва проверка в дружеството от Министерство на енергетиката и КЕВР.
Предишни проверки
Всъщност КЕВР вече има доклад от март 2023 г., свързан с извършена проверка заради честите спирания на топлоподаването. В него са констатирани честите прекъсвания и влошеното качество на топлоснабдяването, които са в резултат на настъпили аварии в генериращите мощности и топлопреносната мрежа.
Изводът на регулатора тогава е, че тези проблеми могат да се решат "чрез инвестиране в топлоизточника, обновяване на топлопреносната мрежа и подмяна на остарели абонатни станции". В същото време е установено, че в бизнес плана на дружеството дори не са планирани инвестиции за 2022 г. и логично не са правени такива.
Все пак топлофикацията има действащ лиценз, издаден от КЕВР, определени са му регулаторни цени за отоплителния сезон 01.11.2022 г. – 20.01.2023 г., без да е направило впечатление, че няма планирани инвестиции за справяне с тези проблеми, които според кмета на Габрово са от години а не само от предния отоплителен сезон.
Освен че няма инвестиции за подобрение на услугата, „Топлофикация-Габрово“ е изпълнила едва 29.5% от планираните ремонти на топлопреносната мрежа. В резултат на настъпилите аварии в топлоизточника топлопреносната мрежа е останала недогрята, което е причината през периода 01.11.2022 г. – 20.01.2023 г. клиентите в гр. Габрово да не са получавали качествена топлофикационна услуга.