Въвеждат сертификати за енергийни спестявания до юни
Търговията ще се реализира на Българската фондова борса

Планира се въвеждането на бели сертификати за енергийни спестявания до юни, заяви Красимир Найденов, директор на Главна дирекция "Координация и управление на енергийната ефективност и възобновяеми източници на енергия" към Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР), предаде БГНЕС.
Белите сертификати ще увеличат енергийна ефективност, ще разкрият нови работни места и ще запазят качеството на околната среда за следващите поколения, допълни той. Найденов обясни, че всички, които изпълняват мерки за енергийни спестявания могат да притежават бели сертификат и да търгуват с тях. Домакински жилища също ще могат да се включват.
"Превръщане на енергийната ефективност от фактор за конкурентоспособността в значим социален фактор. Само повишаване на енергийната ефективност ще запази жизнения комфорт на домакинствата", коментира Найденов.
Схемата с „бели сертификати“ функционира по начин, сходен с този при търговията с въглеродни емисии. Така например ако едно предприятие има високи енергийни потребности и високо енергийно потребление, то може да закупи „бели сертификати“ – средствата от тях ще се вложат в изпълнението на проекти за повишаване на енергийната ефективност в друга област, например при жилищни сгради в същия град. По този начин предприятието може да не повиши енергийната си ефективност директно, но да компенсира своята енергоемкост чрез съществено намаление на енергийното потребление на друго място. Резултатът следва да е цялостно намаляване на потреблението на енергия.
Според Найденов, ако енергийната ни ефективност е на по-високи нива ще се нуждаем от по-малко горива. "През последните години разходите за енергия са най-силно увеличени в домакинствата. Домакинствата не разполагат със средства, които да вложат за енергийна ефективност", допълни той. "За да мотивираме обществото да участва активно в енергийната ефективност е нужно да популяризираме, че потреблението и производството се определят от потреблението, а не обратното, спестяването на енергия повишава жизнения стандарт, повишаването на енергийна ефективност не предизвиква повишаване на енергийни цени", добави Найденов.
Той допълни, че ако енергийните цени изпреварват доходите повишаването на енергийна ефективност е основна възможност за повишаване на жизнения стандарт.
Ръководителят на проекта поясни, че около 17 страни членки имат въведен или възнамеряват да въведат подобен финансов механизъм на бели сертификати. Найденов коментира, че големите потребители на енергия като ТЕЦ-овете са приемливи като притежатели на бели сертификати и могат да ги търгуват на борсата.
Проектът се реализира по ОП "Развитие на конкурентоспособността" и националния бюджет и е на стойност 5, 3 млн. лв. Срокът за изпълнение на всички дейности по него е до края на юни тази година. Резултатите от проекта са насочени към ангажиментите по Закона за енергийна ефективност за въвеждане на финансов механизъм за енергийна ефективност.
Стойността на един енергиен сертификат ще е 1 тон нефт еквивалент, както е прието и в другите схеми за „бели сертификати“. Самата търговия ще се реализира на Българската фондова борса.