ВиК холдингът предупреждава за фалити заради скъпия ток
Сметките за ток на държавните и общински оператори са скочили два до три пъти

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
ВиК секторът се нуждае от навременни и адекватни мерки от страна на държавата, за да продължи да осигурява непрекъснато и качествено водоподаване към населението. Това пишат в официална позиция от „Български ВиК холдинг“, който обединява под шапката си държавните и общински ВиК дружества. Заради високите цени на електроенергията управителите на 22-те дъщерни дружества не могат да плащат двойните и тройни фактури за ток, които получават през последните месеци.
ВиК операторите, които са 51% или 100% държавна собственост, не правят изключение от бизнеса в страната, който се задъхва от галопиращите цени на електроенергията на Българската независима енергийна борса. 22-те ВиК дружества от „Български ВиК холдинг“ ЕАД осигуряват питейна вода и ВиК услуги на над 4.3 млн. граждани в България.
Холдингът дава пример с цените на електроенергията, които операторите са плащали преди, по време на пандемията и сега. Така например разходите за електроенергия на ВиК-Бургас скачат от 657 хил. лв. без ДДС през август 2019 г. до 1.3 млн. лв. без ДДС през същия месец на 2021 г. Същото важи и за ВиК оператори във Враца, Плевен, Пловдив, Смолян, Стара Загора, Хасково и Ямбол. Цените скачат между 2 и 3 пъти през тази година в сравнение с миналата и по-миналата.
От холдинга напомнят, че ВиК дружествата са енергоинтензивни, ползват електроенергия за помпените станции за питейна вода, за компресорните помпени станции, за пречиствателните станции за питейна и отпадъчна вода и др. Всичко това е необходимо, за да може гражданите да имат течаща вода в домовете си.
Политика на българското правителство и на ВиК Холдинга е да осигурят качествена водоснабдителна услуга за населението, да обновят остарялата и амортизирана ВиК инфраструктура, да се изградят пречиствателни станции за питейни и отпадъчни води с внедряването на иновативни енергоефективни технологии, да се намалят загубите по мрежата. Плановете и проектите изискват инвестиции, за част от тях е осигурено финансиране. В безпрецедентната ситуация с цената на енергоносителите управите на ВиК операторите трябва да довършат започнатите проекти в срок и в същото време да осигурят средства за покриване на непредвидените разходи за електроенергия, за да имат гражданите постоянно течаща вода в домовете си в ситуация на пандемия.
Сложният казус може да постави част от ВиК операторите в ситуация да не могат да покриват пристигащите фактури за електроенергия.
Дружествата внесоха в КЕВР още през юли своите бизнес планове и предложения за по-високи цени за новия регулаторен период от 2022 г. до 2026 г. В тях обаче не бяха изчислени високите цени на електроенергията. Така ВиК операторите имат право да предложат за одобрение нови по-високи цени с оглед на променените им разходи за електроенергия.