Внимание: лудостта по селфито убива
\"Готиното селфи може да ви струва живота\"

Възходът на селфи фотографията по някои от най-красивите и опасни места в света, предизвиква редица мерки, насочени към борба с поемането на риск, което е довело до поредица от ужасяващи смъртни случаи в света, предава Ройтерс.
През последните години „селфи“ снимките завладяха света. Прави го и кралица Елизабет II и Барак Обама, както и много други известни личности. Но селфито също е допринесло за поредица от рискове, които преминават границите на безопасността и благоприличието, независимо дали чрез висящи от небостъргач хора или пози с експлозиви.
Няколко правителства и регулаторни органи вече са започнали „селфи лечение“ като определят снимките за сериозна заплаха за обществената безопасност. Публичните и образователни кампании, напомнят на тези срещу тютюнопушенето и злоупотребата с алкохол.
Десетки зловещи смъртни случаи заради снимка са отчетени в Русия от началото на 2015 г. Така вътрешното министерство на страната започна предупредителна кампания за гражданите запалени по снимките с мобилни телефони. Тя гласи, че да се снимаш в лъв е опасно, както и много други примери.
През юни двама души починаха в Урал, след като се опитаха да си направят селфи, докато дърпат ръчна граната. През май жена се простреля в главата в офиса си в Москва, но за щастие оцеля, а месец по-късно 21-годишна абсолвентка загина, докато се опитваше да се снима, увиснала от мост в Москва.
"Готиното селфи може да ви струва живота", гласи плакат от кампанията, която включва видео клипове за безопасност и информационни брошури.
През юни ЕС предложи закон, който забранява разпространяването на снимки с известни забележителности като фонтана "Треви" и Айфеловата кула. А на религиозния фестивал Хинду Кумб Мела в Индия тази седмица бяха въведени първите забранени за селфи зони, за да се избегне рискът от премазани от тълпата хора.
И все пак, въпреки рисковете, селфито е по-популярно от всякога, според данни от Google Trends. Думата е търсена в Google до 8 пъти повече през 2014 г., спрямо 2013 г., което накара интернет гигантът да я определи като „Годината на селфито“.
Този тип самоснимане е привлекателен за хора, които така или иначе са склонни да прекрачват границите на общоприетото поведение, казва Джеси Фокс, преподавател в катедрата по комуникации в Охайо стейт юнивърсити.
Нейните изследвания сочат, че хората, които демонстрират така наречената тъмна триада от качества - нарцисизъм, макиавелизъм и психопатия - са склонни да преследват славата, независимо от това кой ще пострада.
Аз и пак аз!
"Става дума за мен. Аз съм на фокус. Получавам внимание и когато публикувам снимката на профила си, ще получа от останалите нужното потвърждение, че съм страхотна!", това е убеждението на феновете на самоснимането.
Но това не пречи на някои държави да печелят от манията завладяла обществото.
Тази седмица бюрото по туризма на Австралия обяви кампания за "Най-голямото селфи на света", насочена към японските туристи.
Те са инсталирани няколко така наречени ГигаСелфи платформи (GigaSelfie) в някои от най-красивите места в страната. С помощта на платформата посетителите могат да се заснемат с далечна камера в изключително висока резолюция.