Войната в Украйна: Как може да се развие и да приключи?
Както и да се развие конфликтът, светът вече е различен

© ECONOMIC.BG / БТА
В сянката на войната в Украйна и постоянните новини от бойното поле, сред емоцията на скърбящите и разселените граждани, пътят напред изглежда труден, пише в свой специален анализ BBC. Как обаче може да се развие конфликтът и какви са възможните сценарии, които биха сложили край на войната? Разгледаните варианти за изход от нея не се изключват взаимно. Както и да се развие обаче конфликтът, едно е ясно – светът се промени. Отношенията на Русия с другите ще бъдат различни. Ще се променят и европейските нагласи към сигурността.
Кратка война
При този сценарий Русия може да ескалира военните си операции и да се увеличават безразборните артилерийски и ракетни удари. Руските военновъздушни сили – които досега са играли незначителна роля – ще нанесат опустошителни въздушни удари. Масирани кибератаки, насочени към ключова национална инфраструктура, ще обхванат Украйна. Прекъснати ще бъдат енергийните доставки и комуникационните мрежи. Хиляди цивилни ще загиват. Въпреки смелата съпротива, Киев ще падне в кратък срок.
Правителството ще бъде заменено от промосковски марионетен режим. Президентът Зеленски ще бъде убит или ще избяга в Западна Украйна или дори в чужбина, за да създаде правителство в изгнание. Президентът Путин ще обяви победа и ще изтегли някои сили, оставяйки достатъчно голямо военно присъствие в страната, за да запази известен контрол. Хиляди бежанци ще продължават да бягат на запад. Украйна ще се присъедини към Беларус под контрола на Москва.
Този резултат в никакъв случай не е невъзможен, но ще зависи от няколко променящи се фактора: дали руските сили ще се разгърнат все повече из страната и дали изключителният боен дух на Украйна ще избледнее. Путин може да постигне смяна на режима в Киев и край на западната интеграция на Украйна, но всяко проруско правителство би било нелегитимно и уязвимо на бунт. Такъв развой би бил нестабилен и изгледите за повторно избухване на конфликт ще бъдат големи.
Дълга война
Възможно е конфликтът да прерасне в продължителна война. Може би руските сили ще затънат в нисък морал, лоша логистика и неумело ръководство. Така ще отнеме повече време на руските военни, за да обезопасят градове като Киев, чиито защитници се бранят всяка улица. Ще последва дълга обсада. Сраженията ще се окажат своеобразно ехо от дългата битка на Русия през 90-те години на миналия век, когато превземаше и в известна степен унищожаваше Грозни, столицата на Чечения.
И дори след като руските сили установят някакво присъствие в градовете на Украйна, те все пак ще се борят да запазят контрол. Може би Русия няма да успее да разположи достатъчно войски, за да покрие такава огромна страна. Отбранителните сили на Украйна ще прерастнат в ефективен бунт, добре мотивиран и подкрепян от местното население. Западът ще продължава да доставя оръжие и боеприпаси. И тогава, може би след много години, с може би новото ръководство в Москва, руските сили в крайна сметка ще напуснат Украйна, преклонени и окървавени.
Европейска война
Възможно ли е тази война да се разпространи извън границите на Украйна? Президентът Путин може да се стреми да си върне повече части от бившата руска империя, като изпрати войски в някогашни съветски републики като Молдова и Грузия, които не са част от НАТО. Или просто може изчисленията му да са грешни и да последва ескалация. Путин може да обяви, че доставките на западни оръжия за украинските сили са акт на агресия, който изисква отмъщение. Той може да заплаши да изпрати войски в балтийските държави, които са членки на НАТО – като Литва, за да установят сухопътен коридор с руския крайбрежен ексклав Калининград.
Това би било изключително опасно и би било риск за война с НАТО. Съгласно Член 5 от устава на военния съюз, атака срещу един член е атака срещу всички. Но Путин може да поеме риска, ако смята, че това е единственият начин да спаси лидерството си. Ако евентуално бъде изправен пред поражение в Украйна, той може да се изкуши и да нападне и други. Същата логика може да се приложи към използването на ядрени оръжия. Путин вече постави руските ядрени сили в по-висока степен на готовност. Повечето анализатори се усъмниха дали това действително означава, че те ще бъдат използвани. Това обаче напомни, че руската доктрина позволява вкарването на тактически ядрени оръжия на бойното поле.
Дипломатическо решение
Може ли дипломацията да реши всичко?
Оръжията говорят сега, но пътят на диалога винаги трябва да остане отворен“, каза генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
Разбира се, диалогът продължава. Президентът на Франция Макрон разговаря с президента Путин по телефона. И изненадващо руски и украински официални лица се срещнаха за преговори по границата с Беларус. Може и да не са постигнали голям напредък, но съгласявайки се на разговори, Путин явно поне допуска възможността за договорено прекратяване на огъня.
Ключовият въпрос е дали Западът може да предложи това, което дипломатите наричат „отклонение“. Важно е руският лидер да знае какво ще е необходимо, за да бъдат отменени санкциите на Запада, така че дипломатическа сделка да е възможна.
Помислете и за този сценарий. Войната върви зле за Русия. Санкциите започват да смущават Москва. Противопоставянето нараства, загиват все повече руски войници. Путин се чуди дали не е отхапал повече, отколкото може да сдъвче. Той преценява, че продължаването на войната може да бъде по-голяма заплаха за неговото ръководство, отколкото унижението от прекратяването й. Китай се намесва, оказвайки натиск върху Москва да направи компромис, предупреждавайки, че няма да купува руски петрол и газ, освен ако не прекрати войната. Така Путин започва да търси изход.
Междувременно украинските власти виждат продължаващото унищожаване на страната си и стигат до заключението, че политическият компромис може да е по-добър от такава опустошителна загуба на животи. Така дипломати се ангажират и сделката е сключена. Украйна, да речем, приема руския суверенитет над Крим и части от Донбас. На свой ред Путин приема украинската независимост и нейното право да задълбочава връзките с Европа. Това може да не изглежда вероятно, но е възможен изход.
Путин е свален
А какво да кажем за самия Владимир Путин? Когато започна инвазията си, той заяви:
Готови сме за всякакъв изход“.
Но какво ще стане, ако този резултат означава той да загуби властта? Може да изглежда немислимо. И все пак светът се промени през последните дни и такива мисли минават през главите на все повече хора. Професор сър Лорънс Фрийдман, почетен професор по военни изследвания в Kings College в Лондон, написа тази седмица:
Сега е много вероятно да има смяна на режима в Москва, както и в Киев“.
Защо би казал това? Е, може би, защото Путин преследва катастрофална война. Може би има заплаха от народна революция. Путин ще използва вътрешните сили за сигурност на Русия, за да потисне тази опозиция. Но това няма да е за дълго и достатъчно членове на руския военен, политически и икономически елит ще се обърнат срещу него. Западът ще даде ясно да се разбере, че ако Путин си отиде и бъде заменен от по-умерен лидер, тогава санкциите към Русия ще бъдат вдигнати. Така може да се зароди кървав дворцов преврат и Путин да бъде детрониран. Това може да не изглежда много вероятно в момента, но може и да не е чак толкова неправдоподобно, ако хората, които са се възползвали от покровителството на Путин, вече не вярват, че той може да защитава интересите им.