Войната за чипове между САЩ и Китай се пренася в Европа
Вече сключени сделки в западни държави биват разтрогвани заради опасения за националната сигурност

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Две европейски сделки на пазара на чипове се сблъскаха с проблеми заради връзки с Китай, което е знак за разпространяващата се загриженост сред Запада, че азиатската страна притежава твърде голям контрол върху критична инфраструктура, пише в свой анализ CNN Business. Изданието визира провалилото се придобиване на най-големия британски производител на полупроводници, дошло едва няколко седмици след блокирането на друга продажба в Германия. И двете сделки бяха преустановени от съответните правителства заради опасения за националната сигурност и включват придобивания от китайски компании.
Британското правителство нареди на Nexperia – нидерландско дъщерно дружество на регистрирания в Шанхай производител на полупроводници Wingtech – да продаде поне 86% от своя дял в Newport Wafer Fab, повече от година след като тя пое контрола над британското производство. Това доведе до протест на служителите, които се опасяват, че това ще изложи на риск близо 600 работни места.
Междувременно в Германия Министерството на икономиката забрани на Elmos Semiconductor – производител на чипове за автомобилната индустрия – да продаде фабриката си в град Дортмунд на Silex, шведско дъщерно дружество на китайската Sai Microelectronics.
Решенията отбелязват промяната към по-твърди позиции по отношение на китайските инвестиции в критични индустрии в Европа“, заяви Сяоменг Лу, директор по геотехнологии в Eurasia Group.
Тези новини очертават нарастващото напрежение между САЩ и Китай на терена на полупроводниците. Двете проблемни сделки илюстрират и как това противопоставяне увеличава натиска върху Европа, тъй като законодателите все по-често трябва да държат китайския бизнес извън ключовите сектори.
Нови огнища на напрежение
Според правните експерти двете решения са знакови, тъй като първоначално всяка от сделките фактически е била смятана за законна.
По думите на Иън Джайлс – ръководител на отдела за антитръстови мерки и конкуренция за Европа, Близкия изток и Азия в Norton Rose – случаят с Newport Wafer е „първото завършено придобиване“, което трябва да бъде разтрогнато съгласно Закона за националната сигурност и инвестициите на Обединеното кралство, който влезе в сила през януари.
Миналата седмица от Nexperia заявиха, че са шокирани от решението и че правителството на Обединеното кралство е избрало да не влезе в смислен диалог и дори не е посетило обекта в Нюпорт. Компанията добави, че е предложила да избегне „дейности, предизвикващи потенциално безпокойство и да предостави на правителството на Обединеното кралство директен контрол и участие в управлението на Нюпорт“ – обект в Южен Уелс.
Заводът произвежда силициеви пластини, които са основа за производството на компютърни чипове. Много от продуктите захранват автомобили и медицинско оборудване. Nexperia посочи, че работниците ѝ сега са изправени пред несигурно бъдеще.
В отворено писмо до правителството на Обединеното кралство миналия четвъртък, асоциацията на персонала на Nexperia Newport заяви, че е „не е за вярване, че прехраната на служителите е била изложена на опасност в навечерието на Коледа“.
Това очевидно е дълбоко политическо решение“, пише групата, отхвърляйки идеята, че сделката ще подкопае британската сигурност.
„Трябва да разберете разума и да защитите нашите работни места, като позволите на Nexperia да запази фабриката си в Нюпорт“, допълват те.
Случаят с Elmos Semiconductor е подобен. Първоначално германските власти посочват, че ще издадат условно зелена светлина и дори споделят проект за одобрение след интензивен преглед, продължил около 10 месеца, се казва в изявление на компанията след съдебното разпореждане.
По думите на Тим Шапер – ръководител на отдела за антитръстови правила и конкуренция за Германия в Norton Rose – правителствената намеса също е значителна, като се има предвид, че „технологията на Elmos се смята за доста стара и се твърди, че не е от голямо индустриално значение“.
„Транзакцията се превърна в играчка на публичен дебат относно придобиването на дялове от китайски инвеститори в ключови германски технологии“, каза той.
Александър Рин – базиран в Мюнхен ръководител на европейската антитръстова практика на международната правна фирма Milbank – коментира, че е възможно регулаторите да са били загрижени за изтичането на техническо ноу-хау. „Elmos е известна с това, че произвежда чипове за автомобилния сектор, който е основната индустрия на Германия и гордостта на страната“, посочва той.
Разрастващ се дебат
Чиповете се превърнаха в буфера, който поема нарастващото напрежение между САЩ и Китай. Вашингтон обяви недостига на полупроводници за проблем на националната сигурност и подчерта важността на запазването на конкурентоспособността на страната в областта на модерните технологии. Това доведе до въвеждане на забрана за износ на високопроизводителни чипове към Китай за водещи производители като Nvidia и AMD.
Два месеца по-късно администрацията на Байдън представи широкообхватен план за контрол върху износа, който ограничи включително възможността американски граждани или притежатели на „зелена карта“ от САЩ да оказват подкрепа за разработването или производството на чипове в Китай.
Натискът продължава да расте. В понеделник генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова Запада „да не създава нови зависимости“ от Китай. Говорейки на парламентарната асамблея на Алианса в Мадрид, той заяви, че се наблюдават „нарастващи китайски усилия“ за контролиране на западната критична инфраструктура, вериги на доставки и ключови промишлени сектори.
Не можем да дадем на авторитарните режими никакъв шанс да се възползват от нашата уязвимост и да ни подкопаят“, каза той.
Китай се оттегли от разглеждането на двата европейски случая с полупроводници.
„Ние твърдо се противопоставяме на хода на Обединеното кралство и призоваваме Обединеното кралство да зачита законните права и интереси на китайските компании и да осигури честна, справедлива и недискриминационна бизнес среда“, каза говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг на брифинг миналия петък, когато го попитаха за случая с Newport Wafer.
Обединеното кралство преувеличи концепцията за национална сигурност и злоупотреби с държавната власт“, допълни той.
На пресконференция по-ранот този месец Джао Лиджиан, също говорител на китайското външно министерство, призова Германия и други страни да се „въздържат от политизиране на нормалното икономическо и търговско сътрудничество“, без да визира конкретно Elmos.
Тази година Германия прояви по-голямо внимание към китайските купувачи. Миналия месец предложението на китайския държавен корабен гигант Cosco за дял в оператор на пристанищен терминал в Хамбург предизвика подобни противоречия. Под натиска на някои членове на правителството по-късно размерът на инвестицията бе ограничен.
Следващото бойно поле
Ако двете засегнати компании решат да заведат дела заради преустановяването на техните придобивания, това със сигурност ще се превърне в битка за години напред. Както Великобритания, така и Германия наскоро добавиха нови правила към своите законодателства, които разширяват правителствения надзор върху подобни решения, което прави резултатите от евентуално дело още по-трудно предвидими. Промяна в правилата за преките чуждестранни инвестиции в Германия от 2020 г. постановява, че правителството може да се намесва в бъдещи сделки, „ако има вероятност за нарушаване на обществения ред и сигурност“.
На други места вниманието се насочва към Нидерландия. Тамошното правителство в момента е изправено пред натиск от Съединените щати да ограничи износа за Китай, особено от ASML, производител на полупроводниково оборудване, който има доминираща позиция на пазара на литографски машини.
Това ще стане следващият казус“, прогнозира Лу от Eurasia Group.
Нидерландия даде да се разбере, че ще формира собствена позиция. Попитан за проблема този месец, министърът на външната търговия Лийзе Шрайнемахер каза, че страната „няма да копира едно към едно експортните ограничения на САЩ за Китай“.
„Ние правим собствена оценка“, каза тя в интервю за вестник NRC.