„Всичко е по-добро от преди“: Как Сирия се отваря отново за туристи

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
„Здравейте от Свободна Сирия. В момента съм в Дамаск. Това е красива зима. Всичко е по-добро от преди“, каза Аюб Алсмади, основател на Syria Scope Travel, пред CNN Travel. „Всички са супер оптимисти след падането на режима на Асад.“
За първи път от 2011 г., когато Сирия се потопи в десетилетна гражданска война, през декември 2024 г. международни авиокомпании, включително Qatar Airways и Turkish Airlines, възобновиха полетите си в Дамаск.
Въпреки че множество правителства съветват своите граждани да не посещават Сирия компаниите за приключенски пътувания планират обиколки през следващите месеци.
Само шест седмици след като бунтовниците свалиха Асад, Алсмади посрещна първите си туристи на ливанско-сирийската граница в средата на януари. „В момента, заради войната, всеки един човек в света знае за Сирия“, каза той.
„Сега Асад си отиде, сигурен съм, че туристическата индустрия ще се развива бързо. И веднага щом правителствата спрат да казват „Не ходете в Сирия“, туризмът ще експлодира.
Каква беше ситуацията преди войната?
„През 2010 г. повече от 10 милиона туристи са посетили Сирия“, каза Джеймс Уилкокс, основател на Untamed Borders, компания, специализирана в екстремни дестинации, която е планирала първото си пътуване в Сирия след падането на режима на Асад. Екскурзията е планирана за април 2025 г.
Туризмът е невероятно мощен инструмент, който помага на страните да се възстановят от годините на война. Това носи надежда, особено в нация, в която много други индустрии бяха унищожени по време на конфликта“, казва Уилкокс.
Преди гражданската война туризмът е съставлявал 14% от БВП на Сирия. С история, датираща от древността, Дамаск е един от най-старите непрекъснато населени градове в света, докато зеленото средиземноморско крайбрежие, някога известно със своите окъпани от слънце морски курорти, гъмжи от тюркоазени води и пясъчни заливи.
Аднан Хабаб, директор на Nawafir Travel and Tours, отвори Beit Zafran Hotel de Charm в преустроена къща от османската епоха, датираща от 1836 г. в Стария град на Дамаск, включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство, през 2010 г. Тъй като туризмът процъфтява в Сирия преди конфликта, стаите на Хабаб бяха напълно резервирани. Година по-късно той заключва историческите дървени врати на хотела си, когато избухва войната.
Те останаха затворени до 2017 г., когато линиите на конфликта се стабилизираха. Въпреки че туризмът беше условно възстановен през 2017 г., Хабаб каза, че туристите, които се отклонят от определените маршрути, могат да попаднат в затвора.
Въпреки тези предизвикателства, желанието за възстановяване на сирийската туристическа индустрия никога не е изчезнало. Алсмади, който е израснал в Дамаск по време на гражданската война и е видял семейния си дом унищожен по време на боевете, завършва университета в Дамаск със степен по управление на туризма през 2019 г.
„Туризмът винаги е първото нещо, засегнато от войната и последното, което се възстановява“, каза Алсмади. „Но туризмът е моята страст. Интересувам се от история, обичам езиците и се радвам, че останах в Сирия. Искам да помогна на туризма да се възстанови.” Алсмади беше сигурен, че нещата ще се променят, когато основа Syria Scope Travel през 2019 г. Сега, когато календарът му с екскурзии бързо се запълва, той вярва, че времето е настъпило.
Нов вид туризъм
Хабаб обясни как преди войната туристите са били предимно любители на историята. Когато туризмът се възобнови през 2017 г., той до голяма степен организира пътувания за т.нар „тъмен туризъм“ (направление в туризма, при което се посещават места, на които има война или са били разрушени от боеве).
Маршрутите за 2025 г. вече включват освободения затвор Saydnaya, където режимът на Асад е изтезавал и екзекутирал политически затворници, и градове като Алепо и Хомс, които са почти разрушени.
Хабаб вярва, че посещенията на сайтове като тези могат да имат положително въздействие върху разпознаването и запомнянето на престъпленията на режима, като същевременно помагат на света да разбере по-добре кризата със сирийските бежанци, която според Агенцията на ООН за бежанците е принудила 14 милиона сирийци да напуснат домовете си.
„Трябва да превърнем затворите, където са изтезавали и убивали хора, в музеи“, каза Хабаб. „Това е нещо, което никога не трябва да забравяме. Това ще помогне на хората да разберат, че когато сирийците са взели лодки до Европа или са избягали в Северна Америка, те са имали причина да го направят. Имаха от какво да се страхуват.”
По същия начин Алсмади иска туристите да посещават места като Палмира, която според него пази историята на Сирия сред своите опустошени руини. „Туристите ще искат да знаят за войната“, каза той пред CNN Travel.