Webit Festival – българското дигитално събитие на световно ниво
Фестивалът посрещна над 4300 посетители от 74 държави

Преди няколко дни приключи мащабният европейски дигитален фестивал Webit. Той се проведе на 19 и 20 април в новия и супермодерен технологичен парк Tech Park в София. Събитието посрещна над 4300 посетители от над 74 държави.
Сред лекторите бяха Президента на Република България, г-н Росен Плевнелиев, Кмета на София, г-жа Йорданка Фандъкова, Президента на Комитета на Регионите на Европа, г-н Марко Маркула, основателя на проекта на Елън Маск, Хайпърлууп, основателя на Блокчейн, който променя из основи финансовата индустрия и още 250 други сред които президенти, управляващи директори, основатели на MasterCard, Google, IBM Cloud, Cisco, Akamai, FiBank, SuperHosting.bg, iponweb, фармацефтичния гигант Bayer, глобалния президент на Havas и много други иноватори, предприемачи, представители на политическия елит от Европа, кметове на градове от ЦИЕ и други. Проф Моран Церф, професор по бизнес и неврология, който преди дни бе избран сред топ 40те професори в света до 40 години също изнесе лекция за това как работи мозъка и как можем да го направим по-ефективен.
Тази година на Webit Festival бяха представени най-новите технологии и иновации от цял свят. Сред тях бяха коли, от чиито ауспуси излиза питейна вода, покривни покрития направени от въглеродния двуокис и парниковите газове в атмосферата и кристал за вечна памет.
В рамките на събитието се проведоха общо 13 конференции, работилници и кръгли маси, а бул. Витошка 3 дни беше домакин на Нощния Webit Градски Съмит с над 50 събития и специална културна програма, организирана от Община София.
„Интернет променя икономиките по същия начин, така както парната машина преди два века. Днес България има всички предпоставки да успее. По скоростен интернет страната ни е на пета позиция в световната класация след Южна Корея, Китай, САЩ, Русия“, това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на откриването на WEBIT.
Държавният ни глава посочи още, че страната ни е третият най-голям търговец на компютърни компоненти в света. Според Плевнелиев следващата голяма идея може да се роди от всеки ъгъл на планетата и със сигурност някои от тях ще се родят имено в София. Той отбеляза факта, че аутсорсинг индустрията създаде 35 000 работни места за 5 години. Перспективата е до 2020 г. да ги удвоим.
„Тук сме всички държавни институции на крака, за да ви кажем, че заставаме зад всеки проект и всяко усилие България да се утвърди като регионален хъб в иновациите и ИТ сферата”, заяви Президента.
Развръзката на фестивала бе Founders Games (Игрите за Предприемачи). В битката се включиха над 1400 компании от цял свят, но бяха избрани само 65, които да имат собствен щанд на събитието. Те бяха разделени в няколко категории и презентираха пред инвеститори през двата дни на събитието. България бе представена от около 20 компании.
На самия финал останаха петте най-добри проекта – Adguard, Biowatch, Clkim, българският broshura.bg, както и BuddyGuard, които обаче не присъстваха на финалното представяне, защото трябваше да летят обратно към родината си. В последствие те бяха заменени от българската компания Playground Energy.
Предприемачите трябваше да представят идеите си на живо пред инвеститорите и публиката, а журито след това да избере най-иновативния и впечатляващ стартъп, който да получи голямата награда – инвестицията от 200 хил. евро. Adguard предизвика най-голям интерес и стана безапелационен победител.
Руският стартъп AdGuard, вече има 12 потребителя от 140 държави, $1.5 милиона годишни приходи и 50-75% годишен ръст. AdGuard е софтуер, който предпазва потребителите от вируси и други зловредни софтуери онлайн и блокира реклами.