За „Балкански поток“ без лайфове и фанфари
Каквато и да е причината за мълчанието на българското правителство, то със сигурност засилва мненията относно прозрачността и целите на проекта
Година и три месеца – точно толкова бе необходимото време за изграждането на мащабния енергиен проект, т.нар. от премиера Бойко Борисов, „Балкански поток“. 474-километровото трасе беше построено, за да тече по него руски газ, който да достига до България, Сърбия и Унгария, заобикаляйки Украйна.
За сравнение, реализацията на газовата връзка с Гърция, която действително ще диверсифицира доставките на газ за България, се бави вече повече от 10 години.
Тихо се сипе първият газ
Още преди дни сръбският президент Александър Вучич заяви, че газът от България трябва да влезе в Сърбия на 30 декември, а измервателните станции се проверяват във Връшка чука край Зайчар, където газопроводът „Балкански поток“ влиза в Сърбия.
В крайна сметка Вучич гордо откри "Балкански поток" на сръбска територия вчера, 1 януари 2021 г. Церемонията се състоя по тъмно, в 06.00 ч местно време (07.00 ч българско) в село Господжинци, недалеч от Нови Сад. "Топъл поздрав на руски и благодарност за най-добрия подарък, който Сърбия получи за Нова година. Днес руският природен газ започна да се влива в републиката по газопровода "Балкански поток", пишат руските медии.
„Днес е важен ден за нашата страна и нашия народ. Сърбия стана много по-богата след потичането на газа. Цената за един кубик ще е 155 долара на входа с България, плюс 12 до 14 долара транспортни разходи в нашата мрежа, преди това бяха 240 долара“, заяви Вучич.
Сега Сърбия ще може да спести поне 70 долара за всеки получени 1000 кубически метра гориво. Преди това Белград плащаше 240 долара за него чрез украински транзит. И това е само пряка полза. Но евтиният газ означава и нови инвестиции, индустрии, работни места.
Подробности за началото на доставките обаче липсваха от страна на българското правителство до вчера, когато Борисов излезе да посрещне първия азерския газ в България, а не руския към Сърбия. Вносът на азерския газ се случва през реверсивната връзка между нашата страна и Гърция, при Кулата, а не през интерконектора IGB, тъй като построяването му се забави много години. Въпреки това премиерът не пропусна да се похвали, че е осъществил една мечта за разнообразяване на доставките.
"Това е пълна диверсификация. Всеки, който има евтин газ, ние можем да го прекараме през нашите тръби", каза Борисов. Думите му обаче важат за договора с Азербайджан за 1 млрд. куб. метра газ годишно. Новият газопровод "Балкански поток" не води до диверсификация на доставките, тъй като 90% от капацитета му е резервиран от дъщерни фирми на „Газпром“ за 20 години напред.
"Виждате и как нашите братя в Сърбия се радват, че "Балкански поток" работи, но ние ще го открием, когато станем готови с всичко (газовата връзка България-Гърция, която има подкрепа от САЩ и ЕС). Когато всичкото стане готово, ще поканя и съседите, всички колеги ще дойдат, защото това, което България направи, дава възможност за пълна диверсификация и дава възможност на нашите съседи да печелят от транзитните такси", каза още Борисов. И въпреки че двата проекта нямат нищо общо, това беше единственият коментар на премиера по темата "началото на "Балкански поток в Българя" - проект, с който той не пропускаше да се хвали през изминалите години.
В сайта на „Булгартрансгаз“ също няма никаква информация относно официалното откриване на "Балкански поток". Необичайно за маниера на премиера Борисов, за началото на доставите по мащабния енергиен проект този път не виждаме и живи включвания във Facebook, нито рязане на ленти. Сега Борисов очевидно ще чака и построяването на харесвания от САЩ интерконектор с Гърция, отложено за някога през 2021 г., за да се похвали и с двата проекта, отново в опит да балансира руските и американските интереси.
„Балкански“, но руски
Макар и няколко пъти премиерът Борисов да се опита да смени името на мащабния газов проект, във всички чуждестранни медии той все още се описва като продължение на „Турски поток“. По транзитния газопровод всъщност ще тече предимно руски газ. Той се свързва с „Турски поток“ в Турция и в Сърбия. А цената, която България ще плати за изграждането му е около 3 млрд. лв.
Pycĸaтa вpъзĸa на проекта се появява oщe пpeди oфициaлнoтo мy cтapтиpaнe. Πpeз фeвpyapи 2019 г. pycĸoтo издaниe PБK излeзe c инфopмaция, чe ĸoмпaниятa нa pycĸия мeтaлypгичeн мaгнaт Дмитpий Πyмпянcĸий „Tpyбнaя мeтaллypгичecĸaя ĸoмпaния” (TMK) щe cпeчeли тъpгa зa изгpaждaнeтo нa гaзoпpoвoдa „Typcĸи пoтoĸ” пpeз Бългapия.
Кaтo пoдизпълнитeл пpeди няĸoлĸo мeceцa бeшe вĸлючeнa Іnfrаѕtruсturе Dеvеlорmеnt аnd Соnѕtruсtіоn (ІDС), ĸoятo въпpeĸи фopмaлнo cpъбcĸaтa cи peгиcтpaция имa дocтa вpъзĸи c pycĸaтa дъpжaвa. Компанията изгради частта от "Турски поток" на територията на западната ни съседка, която е с дължина от над 400 кв. Медиите там цитират базата данни на мрежата от бизнес комуникации и обмен на електронни документи между компании Sbis.ru, според която чрез веригата от дружества с ограничена отговорност (ООО) и акционерни дружества (АО), крайният собственик на IDC е „Газпром“.
Дpyгa вpъзĸa, ĸoятo вoди ĸъм pycнaцитe, e ДЗЗД „CΠK Koнcopциyм“, пpeдcтaвлявaнa oт гeнepaлeн yпpaвитeл Ивaн Aлeĸceeвич Kaбaeв. B нeгo c 1% yчacтвa pycĸoтo дpyжecтвo OOO „CΠEЦΠPOMKOHCTPУKЦИЯ-MAГИCTPAЛЬ“, a c 99% бългapcĸoтo „CΠK ЗAΠAД“, ĸoeтo oбaчe e бългapcĸo caмo пo peгиcтpaция. Cпpaвĸa в Tъpгoвcĸия peгиcтъp пoĸaзвa, чe peaлнитe мy coбcтвeници ca pycнaĸът Haил Aбдyллин (35% дял) и pycĸoтo дpyжecтвo „Cпeцпpoмĸoнcтpyĸция – Maгиcтpaл“ OOД (65%).
Oщe eдин pycĸи нюaнc ce пoявявa пo линия нa pycĸoтo дpyжecтвo „ЗHГC Πpoмeтeй“, ĸoeтo cъщo yчacтвa в изгpaждaнeтo нa „Бaлĸaнcĸи пoтoĸ“ ĸaтo пoдизпълнитeл. Дopи нa caйтa нa ĸoмпaниятa e нaпиcaнo, чe тя paбoти пo пpoeĸтa в Бългapия, нo yпopитo гo нapичa „Typcĸи пoтoĸ“, вмecтo aфишиpaнoтo oт пpeмиepa нaимeнoвaниe "Бaлĸaнcĸи пoтoĸ", a в пocлeдcтвиe и "Бългapcĸa гaзoвa инфpacтpyĸтypa".
Πpoвepĸa в Tъpгoвcĸия peгиcтъp пoĸaзвa, чe 25% в нeгo дъpжи „Зaĸнeфтeгaзcтpoй-Πpoмeтeй“, peгиcтpиpaнa в Pycия. Ocтaнaлитe 75% нa итaлиaнcĸaтa „Maĸc Щpaйxep“.
И въпреки че изпълнението на проекта беше забавено заради Covid кризата, днес „Балкански поток“, за който „Булгартрансгаз“ тегли кредити и който ще започне да печели пари евентуално след 15 години, е готов да пренася руския газ, а стартирането му от българска страна се отлага. Причината за това остава неясна, но се знае, че САЩ не харесват този проект. Америка вече няколко пъти ни напомни, че той е руски, не балкански, нито български. САЩ обявиха и санкции срещу фирми, помагащи за реализацията на "Северен поток" и "Турски поток". Все още обаче не е ясно дали те ще засегнат „Балкански поток“ и кога ще влязат в сила, тъй като преди седмица президентът Доналд Тръмп наложи вето на военния бюджет, в който са включени.
Каквато и да е причината за официалното откриване от страна на българското правителство, то със сигурност засилва съмненията относно прозрачността и целите на проекта „Балкански поток“, за който българският данъкоплатец плати близо 3 млрд. лв., за които не е неясно кога точно ще се изплатят. Ясно е обаче, че България отново угоди на Русия, а за нея едва ли е важно, че у нас липсваше официално откриване на мащабния проект, тъй като ползите ѝ от него са огромни - по-малко загуби от транзит и по-ниски такси заради заобикалянето на Украйна, от което Москва ще спести много пари.