„Затворена тема“: За социалния министър е рано за вдигане на пенсионната възраст
Разходите за пенсии в България продължават да нарастват, като до момента представляват над 11% от БВП на страната

© ECONOMIC.BG / БТА
Пенсионната възраст в България „не трябва да се пипа“ по никакъв начин понастоящем, защото страната ни все още не е изпълнила дори старото законодателство, което вече залага увеличение на възрастта. Това каза министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов в интервю за БНТ.
Той напомни, че по закон, приет преди около 10 години, пенсионната възраст за мъже и жени трябва да стигне 65 години до 2037 г., „а ние сме още 12 години преди този период“.
Тази тема трябва да бъде затворена и никой не трябва да мисли, че може да увеличи пенсионната възраст“, предупреди Гуцанов.
Той отново подчерта, че не трябва да се говори за пенсионна реформа, а за надграждане и подобряване. Коментарът му е във връзка с изготвяния в момента анализ от няколко ведомства, сред които ресорното министерство, финансовото, НАП, КФН и други, който ще бъде съсредоточен върху възможните подобрения в българската пенсионна система.
Това, което налага нуждата от анализ, е огромната дупка в бюджета на НОИ за пенсии, която всяка година все повече се покрива със средства от централния бюджет. По думите на министъра общо разходите за пенсии представляват 11.2% от БВП на България, като от тях около 42%-43% идват пряко от бюджета, останалите са от системата на НОИ.
В същото време, пенсиите биват осъвременявани всяко лято, с което разходите за тях пропорционално също нарастват. Само тази година пенсиите ще бъдат осъвременени с 8.6%, считано от 1 юли.
Гуцанов за пореден път отбеляза, че в страната има около 25% сива икономика, която може да послужи като резерв от средства. „Издадох заповед за проверки от Главната инспекция по труда, за да може по този начин да влязат и други средства в пенсионната система“, добави той.