Нов опит за създаване на туристически гаранционен фонд
Основната тежест за фонда ще падне върху една трета от туроператорите на българския пазар
© ECONOMIC.BG / БТА
Създаването на туристически гаранционен фонд отново е на дневен ред.
По време на заседание на парламентарната ресорна комисия тази седмица министърът на туризма Мирослав Боршош изтъкна, че ведомството има готовност да публикува за обществено обсъждане предложенията за промени в Закона за туризма с цел създаване на въпросния фонд.
Имаме готовност да публикуваме проектозакона за обществено обсъждане. Ще се опитаме да е максимално балансиран спрямо нуждите на бранша“, увери Боршош.
Обсъжданият вариант за момента е първоначалната вноска в него да бъде до 1% от оборотите на туроператорите, защото такава била практиката и в други страни. „Дали ще бъде 1%, 0.50% или 0.75% според оборотите, това ще бъде уточнено в работната група“, допълни министърът.
Тема с дълго продължение
Идеята за създаване на туристически гаранционен фонд не е нова, нито скорошна. В последните 15 години постоянно се говори за необходимостта от такъв фонд, който вече функционира в редица други европейски държави, в т.ч. Белгия, Германия, Нидерландия, Швейцария и други.
Целта му е той да гарантира 100% покритие на средствата на потребителите, когато даден туроператор не може да осъществи пътуването или например фалира. Такава ситуация имаше преди години с фалита на най-старата туристическа компания в света „Томас Кук”, която остави стотици хиляди туристи по летищата поради липса на средства за продължаване на дейността. Тогава нямаше засегнати родни туристи, но останаха неразплатени средства към български хотели, защото те обикновено се плащат от туроператорите 60 дни след реализиране на самото пътуване. Крайният резултат бяха останали висящи и неуредени сметки.
Къде са застрахователите
По време на заседанието Боршош изтъкна, че в момента застрахователните дружества не само отказват да застраховат на 100%, но и да правят премии на висока стойност за покриване на работата на туристическите оператори.
Големия проблем е, че няма как на този етап, поради отказ на застрахователните дружества, туроператорските услуги да бъдат изцяло застраховани“, посочи министърът.
Той добави, че идеята е всеки туроператор да плаща встъпителна вноска във фонда, а след това годишна и така фондът започва да се попълва със средства, необходими за възстановяването на средствата при невъзможност за изпълнение на дейността на някой от туроператорите.
Изсветляване на сектора
Ресорният министър засегна и темата за сивата икономика в сектора. Според него създаването на такъв фонд ще помогне за изсветляване на тази дейност.
По думите му момента има регистрирани около 1800 туроператора, но големият въпрос е колко от тях реално извършват тази дейност и какви данъци плащат.
От общия брой, до 700 са тези дружества с оборот над 100 000 лв.
Основната тежест за гаранционния фонд ще падне върху по-малко 25-30% от туроператорите“, заяви министърът.
На въпрос дали фондът ще важи за всички видове туроператорска дейност – т.е. и за входящ, и за изходящ – министърът отговори, че според министерството „вноската трябва да важи за всички туроператори“.