Зам.-председателят на парламента насрочи вота на недоверие
Дебатът преди гласуването ще остане в историята основно с изказването на Асен Василев: „Да го духат бедните“

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
След близо осем часа препирни, обиди, обвинения, самохвалство, нецензурни реплики и безвкусни шеги, депутатите приключиха с дебата по предстоящия вот на недоверие. Самото гласуване бе насрочено от зам.-председателя на парламента за утре, 22 юни, от 19.10 ч. Така се спазва конституционното изискване вотът да е 24 часа след приключването на дебатите.
Едно от „най-интересните“ неща по време на дебата беше нецензурната реплика на финансовия министър Асен Василев, който от трибуната на парламента произнесе: „Да го духат бедните“.
А контекстът на изказването беше, че с този израз се описва икономическата философия на ГЕРБ през годините на управлението на Бойко Борисов.
Това, което чувам, са популистки лозунги и икономическа философия, която ако мога с едно изречение да обобщя е: "Да го духат бедните". Това е икономическата философия, която проповядвате (...) Политиката, която провеждахте през последните 12 г., беше насочена към това богатите да стават по-богати, а бедните да си остават бедни“.
Иначе и двете страни – опозиция и управляващи – не спираха да повтарят заучените досега клишета. От едната страна се чуваше, че икономическата и финансова политика на управляващите е пагубна за страната и те трябва веднага да слязат от власт. Другите им отговаряха, че преди това е било по-зле, сега нещата са много добре и стават още по-добре, а опозицията извършва преврат, тъй като са мутри и мафия.
Друг интересен момент беше, че в редиците на правителството имаше разнобой. Гроздан Караджов, който все още е регионален министър, беше нападан и обвиняван в корупция от бившите си партньори в управлението, а той им напомняше, че всички негови решения за отпускане на пари за строителните фирми са взимани след съгласие на Кирил Петков и Асен Василев, както и след решение на парламента.
Нека да влезе утре който иска ревизор да ме проверява – лист върху лист да не остане. Да не би вас да ви е страх“, попита Караджов.
Премиерът Кирил Петков поиска думата. Излизането му на трибуната бе придружено със скандирания от опозицията "Мафия". Той цитира думи на Слави Трифонов, който му бил казал: "
Ти нямаш проблем с г-н Караджов, ти имаш проблем с мен, защото г-н Караджов е просто един брокер“.
Караджов припомни, че разплащането с пътните фирми е било договорено още по времето, когато Асен Василев е бил служебен министър на финансите. Тогава заедно със служебния министър на регионалното развитие Виолета Комитова предлага, преди да бъдат прекратени договорите за текущ ремонт и поддръжка, да бъдат анексирани и бюджетът да разплати 1.3 млрд. лв.
„В предложението не пише за контрол, не пише за каквато и да е междуведомствена комисия“, припомни Караджов.
Той посочи, че тогава Василев не е предлагал никакъв контрол.
На 10 септември не ги ли видяхте незаконните строежи. Защо нито една дума не сте обелили – ето я цялата стенограма от 46-ото НС", каза Караджов.
"По онова време аз не съм бил във властта, дори не съм подозирал, че ще бъда, но мнозина от вас бяха депутати и в оня парламент и вие си спомняте за този скандал, както го определят медиите", каза още регионалният министър в оставка.
За мен корупцията си е корупция винаги, независимо от кого се прави, аз не знам дали това важи и за "Продължаваме Промяната", но знам, че ако някой прокарва интересите на пътностроителните фирми, това не съм нито аз, нито "Има такъв народ" и ако някой е брокер, това не съм нито аз, нито ИТН, брокерите сте започнали работа още през лятото на 2021 г. и като ви гледам и досега не сте спирали", каза Гроздан Караджов.
Иначе управляващите все още имат нужда от още шестима отцепници, за да не позволят на опозицията да събере 121 гласа при утрешното гласуване. Засега няма данни още депутати от „Има такъв народ“ да са минали на страната на „Продължаваме промяната“.
Отново от трибуната Петков призова депутатите от опозицията да не разрешават „държавата да зависи от четирима души, които не са в пленарната зала“.
„Истинската причина за този вот на недоверие са четирима души, които не са тук. Първият е г-н Борисов, който се страхува, че правосъдието ще дойде и до него. Вторият е г-н Пеевски, който също се страхува, че неговите фирми няма да получат тези строителни милиарди, за които, може би, има договорка с някой друг в тази зала. А за хората, които мълчаха досега, опитвайки се да кажат нещо за еврото, но не го разбрахме, г-жа Митрофанова не е толкова страшна. Може да не я слушате за всичко, което ви каза“, заяви премиерът Кирил Петков. Той уточни, че четвъртият човек, който е визирал в изказването си, е лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов.