Заради извънредната такса за руския газ „Булгартрансгаз“ задлъжня с 260 млн. лв.
Държавното дружество води разговори с финансовия министър Асен Василев за решаване на проблема
Допълнителните приходи, които България трябва да получи от транзита на руски газ по разширението на "Турски поток", до момента са 260 млн. лв. Това обясни изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов пред журналисти. Реално по-голямата част от тази сума се дължи именно държавната компания, която заради "грешка" в закона до 20 ноември бе отговорна лично за постъпването на средствата в държавния бюджет.
Припомняме, че с промени в Закона за контрол по прилагане на ограничителните мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна беше въведена извънредна такса върху руския газ на територията на България в размер на 20 лв./MWh. Според подадената декларация, от 13 октомври (откогато действа) до 31 октомври дължимата сума е около 140 млн. лв., а от 1 до 20 ноември – още около 120 млн. лв.
140-те милиона за първия период вече са фактурирани към руския доставчик "Газпром експорт", но досега нищо не е платено.
Заради неточностите в Закона сега компанията търси механизъм, заедно с финансовия министър Асен Василев, как да се процедира с тези 260 млн. лв., които "Булгартрансгаз" дължи.
Преди седмица депутатите прехвърлиха отговорността за събирането на извънредната такса върху върху НАП и Агенция „Митници“. Това стана със спешна поправка в Закона, а спешността беше именно заради настъпилата дата на първото плащане.
Събираемостта на средствата обаче е под въпрос, а много експерти и политици явно изразиха скептицизъм, че "Газпром" въобще ще плати нещо.
Припомняме, че Асен Василев беше заложил в бюджета да постъпят 2.4 млрд. лв. от нея само за година, без обаче да има яснота как ще бъде принуден „Газпром“ – едно от основните енергийни оръжия на Кремъл – да плати. В последствие, под натиск на ГЕРБ, Василев се отказа да вкарва тези приходи в бюджета за 2024 г., тъй като имаше опасност рязко да завиши дефицита, когато не бъдат събрани.
И досега обаче финансовия министър твърди, че България ще си получи милиардите.
Още газ
На събитието днес газовите оператори от Югоизточна Европа - Гърция, Румъния, Унгария, Словакия, както и ICGB, и представители на Молдова и Украйна обсъдиха развитието на Вертикалния газов коридор. Общата ни цел е да реагираме максимално бързо на нуждите на пазара и променените посоки на природен газ, каза Владимир Малинов.
В момента операторите определят конкретните проекти, необходими за разширение на мрежата и необходимите инвестиции.
Те ще бъдат обявени в началото на следващата година, а в средата предстои обвързваща фаза за проекти по цялото трасе и ако пазарните участници потвърдят намеренията си следва подписването на договори и стартиране на инвестициите.
По думите на Малинов пазарът има необходимост от двойно увеличаване на входните (Гърция) и изходните (Румъния) капацитети.
При успешно приключване на обвързващата фаза в рамките на две-три години проектите могат да бъдат в експлоатация“, допълни той.