Жан Тирол: Изпуснахме шанса за бюджетен ЕС по модела на САЩ
Не вярвам Северна Европа да подкрепя Южна експертно и финансово, признава Нобеловият лауреат по икономика
Коментар

Ние малко поизпуснахме историческата възможност да създадем бюджетна Европа, както Америка успя да основе на практика едни Съединени бюджетни щати. Това коментира пред Euronews тазгодишният нобелов лауреат по икономика Жан Тирол, който оглавява Тулузската школа по икономика и член на Съвета по икономическата политика на Франция.
Той поясни какъв е примерът на САЩ: „Това е, когато при един щат нещата вървят зле, той автоматично получава цели пакети помощ от други, които са по-добре, в частност – от системите за социално осигуряване. В Европа нищо не е така, тъй като бюджетът на ЕС е абсолютно незначителен – 1% от БВП на Евросъюза, което е много малко. Така че такива автоматични превеждания няма, които биха стабилизирали страните, просто няма“, коментира Жан Тирол.
Според него проблем има и в липса на единни данъчни закони. „Например, ако говорим за пазара на труда, то като цяло има еднакви закони и в Калифорния, и в Ню Йорк“, обяснява Жан Тирол. По думите му обаче такова нещо липсва в Южна и Северна Европа: „Ние трябваше да създадем една бюджетна Европа със сходни закони за пазара на труда, за фалитите и подобни неща. Но ние не го направихме, затова след това беше толкова сложно“.
„И затова днес аз слабо си представям, за съжаление, макар и да бих искал това да стане, че Северна Европа ще се съгласи да сподели своята система за социално осигуряване за безработни, със своите бюджети и всичко друго с Южна Европа“.
Той призна, че икономическият съвет, в който влиза, дава свои оценки и изводи на премиера на Франция, но нещата, касаещи реформите „се случват бавно“: „Понякога това се получава, но това е много бавен процес“. Според него обаче е „нормално“ нещата да се случват по толкова тромава схема: „Знаете ли, Джон Кейнс е казвал: „Политиците често се вслушват в думите на икономистите, когато онези отдавна са умряли и имената на които те дори не знаят“.
Жан Тирол признава, че изказването на великия икономист е „преувеличено, но истината е, че всичко става бавно, особено що касае политическата сфера и чувствителните мерки. „Например, реформата на пазара на труда предизвиква много опасения, и това е нормално за много хора, които да искат да знаят как ще се случи“, казва той.
Според него е разбираемо, че реформите са трудни за реализиране. „Това е много трудно за един политик, тъй като му се налага да се съобразява с общественото мнение, което си е негова работа“, казва Тирол. Той признава, че всичко се случва много по-бързо, когато „имате влияние върху държавните регулатори или агенции по конурекцията в Брюксел или Вашингтон“.