„Толкова много хора удобно забравят, че Турция е голям търговски партньор на САЩ, всъщност те произвеждат структурната стоманена рамка за нашите бойни изтребители F-35”, написа Тръмп в социалната мрежа. Той подчерта, че Анкара му помага да опазва човешки животи в сирийската провинция Идлиб.
Тръмп напомни, че югоизточната ни съседка в крайна сметка се съгласи да екстрадира в САЩ американския пастор Андрю Брънсън, като при това го е върнала в много добро здраве. Припомняме, че Брънсън бе осъден в Турция като съучастник в опита за военен преврат срещу турския президент Реджеп Ердоган и му оставаха години, които да излежи в затвора.
„Също така помнете, това е важно, че Турция е важен член в НАТО. Той (вероятно Ердоган – б.р.) идва в САЩ по моя покана на 13 ноември“, написа още Доналд Тръмп.
Турция днес обяви официално, че е готова да нахлуе в Северна Сирия, за да атакува подкрепяните от САЩ кюрдски формирования YPG, а пък американските въоръжени сили в Сирия са в процес по изтегляне от близкоизточната страна. Въпреки това Тръмп подчерта, че Вашингтон не е изоставил кюрдите, които са „специални хора и чудесни бойци“.
„По същия начин отношенията ни с Турция, партньор в рамките на НАТО и в областта на търговията, бяха много добри. Турция вече има голямо кюрдско население и напълно разбира, че макар да имаме 50 оставащи войника в тази част на Сирия, всякакви непредизвикани и ненужни боеве от страна на Турция ще са унищожителни за икономиката ѝ и за нейната много крехка валута. Ние помагаме на кюрдите финансово/с оръжия!“, завърши американският президент поредицата си туитове, посветена на Турция.
Въпреки завоалираното предупреждение към Анкара да не прекалява с агресията спрямо кюрдите, пазарите приеха публикациите на Тръмп като цяло положително и турската лира тръгна нагоре. Към 18:45 ч. българско време курсът ѝ спрямо долара се бе повишил с 0.20%, а спрямо еврото – 0.40%.

Поскъпването на лирата отчасти се дължи и на друга позитивна новина. Руското финансово министерство обяви, че Москва и Анкара са подписали двустранни споразумения да търгуват помежду си в националните си валути. Основната цел е постепенно търговията между двете държави да започне да се извършва изцяло в турски лири и руски рубли, а не в долари. За целта ще бъде създадена необходимата финансова инфраструктура на пазарите и ще се работи за повишаване привлекателността на националните валути за компаниите.
Ако сте харесали статията, можете да се абонирате за страниците ни във Facebook и Twitter или да използвате нашия RSS фийд канал, за да не пропуснете нищо интересно от Economic.bg.
Етикети:
Правителството иска да си купи нов самолет
Борисов представи АЕЦ „Белене“ пред американците
Хората не усещат ръста на минималната пенсия, но той изкривява цялата система
„Чайка” вече ще „лети” всеки ден между София и Бургас
Борисов и Заев се качиха на американски самолетоносач