Рекламата на цифровизацията е била подвеждаща и неефективна
Държавата е пръснала 17.5 млн. лв., а близо половин година е съобщавана грешна дата за изключването на сигнала
Рекламата на цифровизацията е била подвеждаща и в крайна сметка неефективна. Това е мнението на председателя на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Веселин Божков, изразено в ефира на bTV. По неговите думи държавата е пръснала 17.5 млн. лв., а близо половин година е съобщавана грешна дата за изключването на сигнала.
Според Божков рекламата е била "прекалено теоритична". "Няма нито един клип, който да обясни технически как хората да настроят антените си, за да могат да хващат цифровия сигнал", каза Божков. Той даде пример с необходимостта антените за приемане на цифров сигнал да бъдат поставени вертикално, а не хоризонтално. "Хората обаче не знаят това, никой не им го е обяснил и не знаят как да го направят", каза той. Според него има и други технически въпроси, които не са ясни на хората.
Председателят на КРС призова държавата да вземе решение, цифровото покритие на телевизионния сигнал да обхване 100% от населението на страната. По дани на двата мултиплекс оператора "Фърс дижитъл" и "НУРТС дижитъл" в момента покритието е на 96%, като около 100 000 българи са без телевизия след спирането на аналоговия сигнал на 30 септември.
"Целта на цифровизацията беше социално слабите да получат безплатен достъп до повече телевизионни програми с по-добро качество", припомни Божков. Той каза, че е предупреждавал нееднократно за проблемите, които ще възникнат. "Може би модела не е толкова добър, може би е сбъркан. Казвал съм го и преди две години", заяви Божков по повод критиките на мултиплекс операторите, че шефът на КРС обръща внимание на проблема за стотиците хиляди хора, които остават без телевизия и една голяма част от тях не могат да си позволят да плащат на кабелен или сателитен оператор.
Според Божков, без телевизия остават между 360 000 и един милион души. "Може би цифрите стряскат, но проблеми имат хората не само в махали и паланки, а и тези, които живеят в близост до големи водни пространства", каза той и даде пример с живеещите около язовир "Искър" край София, които също имат проблеми със сигнала.
За него решението на проблема е държавата да промени плана за цифровизацията с изискване за доставянето на сигнал до цялото население. В момента планът предвижда максимално 95% покритие за два от трите работещи мултиплекса. "Необходимо е да се вземе и решение за осигуряването на финансирането на това, както и на човешки капацитет, който да го направи", каза Божков. Според него трябва да има мобилни групи, които да помагат на хората да си настроят антените и да си включат декодерите.