9 дни работиш, 5 почиваш: Може ли да е успешен този модел?
Ползите от повече дни почивка са очевидни, но моделът не е успешен за всеки тип бизнес

Снимка: Twenty20
Вероятно вече сте чували за четиридневната работна седмица, при която служителите работят само четири от традиционните пет работни дни, но получават същото възнаграждение. Шестмесечният тестов период на експеримента в Обединеното кралство приключи. А изводите са: по-голяма производителност, както и по-голям интерес от страна на бъдещите служители. Освен това работниците казват, че този модел е подобрил качеството им на живот.
Остават обаче опасенията относно печалбите, както и допълнителния натиск върху работниците заради времето, с което разполагат, и работата, която трябва да свършат.
Сам Франклин, главен изпълнителен директор на технологичната компания Otta, смята, че съкращаването на цял ден изглежда като голяма стъпка, тъй като намалява работното време с 20%.
Преминавайки от ефективно 100% от времето до 80%, имах чувството, че потенциално ще поставя бизнеса си под огромен риск“, каза той пред CNBC.
Има ли обаче златна среда? А какво ще кажете за 9-дневна работна седмица?
Какво представляват 9-дневните работни двуседмици?
Деветдневният двуседмичен работен модел на практика означава, че на две седмици, или 14 календарни дни, девет от тях са работни, а пет – почивни. Всяка втора седмица служителите получават допълнителен почивен ден, като често това е петък.
Някои компании изискват от служителите да работят по-дълго в дните, в които са на работа, за да компенсират допълнителния почивен ден. Други обаче са на мнение, че не е важно колко дни се работи, а каква е продуктивността на служителите.
Otta е една от многото фирми, които в момента изпробват този модел на работа – с мнението, че ако върви добре, преминаването към четиридневна седмица може евентуално да бъде опция.
Какво се случва на практика?
Много от ползите са подобни на тези от четиридневната седмица, според тези, които са я тествали. Това включва повишена производителност, удовлетворение на служителите, по-добър баланс между професионалния и личния живот, както и подобрено благосъстояние. Франклин също забеляза, че темата за продължителността на работната седмица се появява все по-често по време на интервюта за работа.
Бен Брансън-Гейтли, главен изпълнителен директор и съосновател на фирмата за софтуер за човешки ресурси Charlie HR, която също прилага модела на деветдневна двуседмица, казва, че е забелязал допълнителни предимства в сравнение с четиридневната седмица.
„Причината, поради която наистина съм за девет, а не за четири, е, че четвъртък не става новият петък“, казва той. Редуването на четири и пет-дневни седмици също създава по-добър баланс, е установил Брансън-Гейтли.
Тези четиридневни седмици могат да бъдат много интензивни. Не ми харесва да правя това всяка седмица“, казва още той.
Служителите могат да превключват между стиловете на работа и могат да се адаптират към начина, по който работят въз основа на това колко дни има работната им седмица, както и да се радват на подобрения в качеството на живот, обяснява Брансън-Гейтли.
Както той, така и Франклин са видели, че техните служители променят начина, по който подхождат към работата, като следствие от деветдневния двуседмичен период.
Това не е за всеки
Подобно на четиридневната седмица обаче, деветдневната не е подходяща за всеки вид бизнес, както и за всеки служител. Фирмата за връзки с обществеността Stand, която е базирана в Лондон, е една тези, за които този модел не работи, обяснява управителката Лора Олифант.
Ползите бяха очевидни. Намалихме стреса, екипът се чувстваше доста по-добре и по-продуктивен. Но все пак имаше и някои недостатъци“, казва тя.
Естеството на компанията на Олифант е такова, че клиентите трябва да могат да се свържат с компанията постоянно. Което означава непрекъсната ротация на почивните дни на служителите.
Постоянната ротация отнемаше много време и беше сложна за разработване, всеки работеше за различни срокове и екипите бяха напрегнати, когато ротацията съвпадаше с натоварени празнични периоди“, казва Олифант.