БФБ минава в немилост, ако Дянков прокара новия данък
От асоциациите на инвестиционните посредници и управляващите дружества са против анонсирания налог
Анонсираният от министъра на финансите Симеон Дянков данък, с който да се облага капиталовата печалба от търговия с акции ще прати в немилост Българска фондова борса (БФБ), която и в момента не е в цветущо здраве. Това е категоричното мнение на професионални инвеститори, които Информационна Агенция Икономика потърси за коментар, след изказването на Симеон Дянков, че се готви и въвеждането на данък върху капиталовата печалба от сделки на борсата.
"Подобна стъпка ще се отрази лошо на капиталовия ни пазар. Повечето сделки ще се насочат към ОТС сегмента, ще се договарят по телефона. По този начин ще се намали прозрачността на фондовата борса", твърди Любомир Бояджиев, председател на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП) и изпълнителен директор на "БенчМарк Финанс". Според него мярката ще накара и малкото компании, които имат намерение за листване да се откажат.
Не по-малко негативен ефект прогнозира и Петко Кръстев, председател на Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД) и изпълнителен Директор на "ДСК Управление на активи". "Капиталовият ни пазар не е в цветущо здраве и една подобна мярка ще нанесе допълнителен удар. Фондовата борса е един от стълбовете за финансиране на пазарната икономика. Ако има данък ще намалее търговията, а от там и възможността за финансиране на фирмите. Пазарна икономика без капиталов пазар е немислима", категоричен е Кръстев. Изпълнителният директор на "Конкорд Асет Мениджмънт" Петко Вълков е на мнение, че негативите от евентуален данък ще са повече от позитивите за бюджета. "Не знам дали финансовият министър е наясно, че освобождаването от подобен данък едва ли е голяма преференция за бизнеса. Това е част от дългосрочна стратегия за развитие на капиталовия пазар в България, която започна в началото на века. Дори това правителство приоритизираше капиталовия пазар, а предлагания данък е противоречие на казаното преди", коментира Вълков.
Специалистите са категорични, че ако налогът мине ще си отидат и малкото останали инвеститори на фондовата борса в София.
Никой от инвестиционната общност не е търсен за становище относно обявения данък. Именно неяснотата, която цари кара инвеститорите само да гадаят какво, кога, как и дали ще се въведе като данък. Въпросите са много. "Подобен данък не трябва да се въвежда. Ако го има, какво правим със загубата - ще я приспаднем ли? Би трябвало да се приспадне, обаче при физическите лица загубата не се признава като разход и те ще трябва да плащат. Трябва ли и физическите лица да водят отделно счетоводство заради този данък? Какво става и ако няколко години инвеститорът е бил на загуба и в дадена година успее да спечели", запита Любомир Бояджиев. "Лошо е, че коментираме изказвания на официални лица от правителството, в случая на финансовия министър Симеон Дянков, а не разписан документ. По този начин бизнесът се поставя в трудно положение", добави Петко Кръстев. Петко Вълков обясни, че в световната практика има много варианти за облагане на капиталовата печалба. "Единият е данък да се начислява за печалба от краткосрочните инвестиции - до 1 година. При дългосрочните вложения, особено при сегашната тежка ситуация на БФБ не трябва да се дължи данък", каза Вълков. Той е на мнение, че ако се въведе подобен данък, той ще е повсеместен, но трябва да изключва договорните фондове, защото при тях печалбата веднъж вече се облага. "Да, в Германия и САЩ има подобен данък, но пазарите там са много развити, а нашата борса не е", добави Любомир Бояджиев.
Председателите на двете асоциации - на управляващите дружества и инвестиционните посредници готвят официални становища до финансовото министерство, в които ще изложат аргументите си "против" данъка, анонсиран в медиите от Симеон Дянков. "На ниво асоциация подготвяме становище, което ще изпратим до финансовото министерство. Надявам се тази идея да отпадне, защото в момента не е подходящо да се сложи този данък", каза Любомир Бояджиев. Още днес БАУД също се събира на извънредно заседание, за да обсъди стъпките, които ще предприеме, потвърди Петко Кръстев.
Професионалните инвеститори тънат в недоумение защо държавата няма ясна и последователна политика по отношение на капиталовия пазар. В самото начало на мандата Симеон Дянков пое ясен курс към развитие на сриващата се заради кризата българска борса. Сега, някак от нищото, се прокрадва идеята за облагане на печалбата от търговия с акции. Ако, разбира се, има такава. Именно тази непоследователна политика е един от факторите, които отблъскват инвеститорите.
Написаното не е препоръка за сделки с ценни книжа.