Бедните плащат тока на богатите
Енергийният пазар не е свободен, казва икономистът
Красен Станчев:

© ECONOMIC.BG / БГНЕС
"У нас бедните плащат тока на богатите", твърди в интервюто си за "Труд" Красен Станчев, председател на УС на Института за пазарна икономика. Според него това се случва по две причини - пазарът не е свободен и цената е еднакво ниска, независимо от потреблението: „20% от домакинствата ползват 80% от тока на същите ниски цени. Трябва нова схема, за да се подпомагат само нуждаещите се”.
Според Красен Станчев, това може да се изпълни чрез промяна на субективните и противоречащи на закона решения на Държавна комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР): „Регулаторът трябва да има равно отношение към всички. Сега пазарът не е свободен, защото на някого е изгодно да върти едни 180 млн. лв. между различните играчи, облагодетелствайки ту едни, ту друг”.
Икономистът коментира и енергийния борд. По думите му той скоро ще привлече български и чуждестранни експерти, за да формулира правилата за управление на енергетиката. „Бордът ще се заеме и с търсене на външно финансиране за проекти в сектора. Той трябва да приведе ДКЕВР към европейските стандарти на независимите регулатори. Има европейска асоциация на енергийните регулатори и експертите са готови да дойдат и да помогнат”, добавя той.
По думите му бордът трябва да е експертен, а не да служи на нечии интереси. „Никой от частните инвеститори, особено международните компании, не би участвал в лобистки орган, защото това противоречи на етиката и в техните страни те ще бъдат наказани. В борда трябва да участват експерти от ЕК, ЕБВР, Световната банка и от страната, но не много на брой”, смята Станчев.
Той отбелязва, че е почти сигурен, че ще загубим арбитража за "Белене: „Не може да прекратите един проект, а работата по него реално да върви. Не може закупеното оборудване за него да стои нереализирано. Не може да го спрете с аргумент, че не е нужен и скъп, а в следващия момент да започнете подготовката по изграждането на друг подобен проект - преговорите с "Уестингхаус" за 7-и блок в "Козлодуй". Така изпращате до арбитража лошо послание. Неустойката ще бъде поне 25% от сегашните задължения”.