Бижута с часовников механизъм
Атина и Дима превърнаха хобито си в красивия бизнес Timestopper
Все още нямат ателие, в което да изработват бижутата си, но са пълни с интересни идеи, които чакат да бъдат реализирани. Това са Атина Павлова и Дима Бетова. Едната е фотограф, а другата е завършила класическа и компютърна анимация.
Срещам се с тях на работно им място – фирма за производство на софтуер. Това е малко далеч от истинските им интереси и затова имат нужда да изразят себе си и творческата си същност.
„Изработката на бижута е нашето призвание”, категорични са двете момичета.
Първоначално всичко започнало като хоби. Първите сътворени бижута на Timestoper били за лична употреба, стремеж да имат интересни и различни аксесоари. В последствие обаче Атина и Дима решават да превърнат хобито си в бизнес.
Всичко започва през декември месец миналата година малко на шега. Първоначалната инвестиция е около 500 лв. В последствие нещата се разрастват и Атина и Дима трябв ада си набавят нови части, нови елементи.
„До момента сме вложили над 2000 лв., но не сме на печалба”, признават момичетата с усмивка.
Младите бизнес-дами не са обезкуражени. Те вярват, че печалбите ще дойдат по-натам. Още в самото начало начинанието е започнало с идея за творческа изява, а не за доходоносен бизнес. Когато решават, че искат да се заемат по-сериозно с това, създават фирма, за да може всичко да е легално.
„Нещата се правят, трябва само желание”, категорична е Дима.
Стилът, в който работят, се казва стийм пънк. Идва от английското steam, което означава пара. За съжаление в България все още не е толкова добре познат и известен, но в САЩ и Великобритания е много обичан.
Стилът комбинира части от часовникови механизми с различни елементи, като съчетава в себе си много епохи и стилове. В направата им се включват още кристали сваровски, посребрени елементи, части от бронз. Бижутата са с нестандартна форма, но в същото време не са прекалено натрапчиви.
„Това е стил на човешката фантазия, дава неограничени възможности за съчетаване на елементи, кристали, мъниста, механизми”, казва Дима.
„Влюбени сме в това, което правим. Правим го с желание и страст. Това е и причината да се получават хубави неща”, категорична е Атина.
Основно бижутата са предназначени за дами, обичащи предизвикателствата и нестандартното.
За да отговаря на името си стийм пънк, за стила е важно да има каквито и да е технически части – болтчета, винтчета, а не само мъниста и кристали. Тънкостта е всичко това да бъде съчетано по начин, който да е модерен и да продава.
Използват се части, които не са чисто сребро, но не съдържат никел и олово, които са алергени за човешкия организъм.
„Стремим се към постигането на по-старинна визия – старо сребро, стар бронз. Поръчваме основно материали, които изглеждат по този начин”, обясняват младите бизнес-дами.
Обикновено елементите се съчетават с части от стари часовници, различни механизми и циферблати. Има модели, които са от 70-те и 80-те години, които въпреки че не тиктакат, продължават да са изключително ценни заради интересните механизми.
Снабдяват се със стари часовници, като участват различни оказиони, търгове или ги купуват от антикварни магазини.
„За да намериш интересна част е нужна информация”, признава Дима.
Идеи черпят от всичко, което ги заобикаля. Дима се вдъхновява от природата, приказките, историята и различните легенди. Случва се често и да ги сънува.
„Тогава човек е много креативен”, разказва с усмивка Дима.
Атина понякога няма специална идея за бижу. Вижда разпръснатите скици и ги сглобява. Често се случва една от двете да даде началото на интересна идея, а другата да я развие.
„Перфектно се допълваме”, категоричните са двете момичета.
Бижутата се изработват основно през уикендите в апартаментите на една от двете. Споделят, че е трудно, защото вече са натрупали солидна база от различни куфари с инструменти, клещи, вериги, лепила, кристалчета. Все още нямат ателие, но са сигурни, че един ден ще имат, макар това сега да не е на дневен ред.
Имат идея съвсем скоро да пробват нови технологии за разработването на различните метални части. В момента повечето от елементите се поръчват от Великобритания, защото в България изборът все още не е толкова голям. Скъпо е, а асортиментът е ограничен.
Самата изработката на бижутата отнема около ден, но ако знаят точно какво искат да направят.
Случвало се е клиенти да имат по-специални изисквания и да се налага двете да изработват накитите по поръчка. Има и такива, които са харесали бижуто на свой познат и искат да си купят същото. Но това е трудно, защото повечето са уникати.
При определяне на цените се водят от това дали те биха могли да си ги позволят. Обиците струват между 13 и 20 лв. Колието се продава за 35-43 лв. При покупката на цял комплект има отстъпка.
„Това е политика, за да печелим повече клиенти”, казват момичетата.
И двете са на мнение, че ако бижутата са прекалено скъпи, няма да има кой да ги купи. Затова предпочитат да имат повече клиенти и оборот от по-ниски цени, отколккото да разчитат на бърза печалба от по-скъпи бижута.
Много хора купуват накитите за подарък. По баловете тази година търсенето на ръчните уникални бижута се покачва. Но все още са малко мъжете, които купуват бижута за подарък. Най-често накитите са дар за приятелките им, женени мъже не смеят да купуват за съпругите си. Затова и мислят за в бъдеще да наблегнат повече на изработката на бижута за мъже или на такива, които са унисекс. В момента за господата има ръкавели с часовникови механизми.
За в бъдеще Дима и Атина си поставят цел да заложат на металолеенето. То ще им даде неограничени възможности за форма и релеф и няма да разчитат толкова само на това, което предлага пазарът.
От двете Атина е тази, която се грижи повече за финансите. Затова и внимава какви пари се харчат за елементи. Предстои да се закупуват машини, а те не са никак евтини. Затова двете си пожелават да са здрави, за да реализират идеите си и, разбира се, да имат повече клиенти.
Информационна агенция "Икономика"