Бразилия нападна САЩ заради QE3
Новата програма на Фед заедно с продължаващите покупки на дългосрочни ценни книжа, познати като „Операция Туист“, означава, че централната банка на САЩ ще излива на пазара всеки месец по 85 млрд. долара
Финансовият министър на Бразилия Гуидо Мантега предупреди, че "протекционисткия" ход на Федералния резерв на САЩ за новия кръг на количествено облекчаване (QE3) може създаде нови валутни войни с възможни драстични последици за останалия свят, съобщава Financial Times.
"Трябва да се разбере, че това ще има последствия", заявява Мантега в свое интервю за Financial Times. Той изтъква, че третия кръг на програмата на Фед за изкупуване на активи "ще има само незначителни ползи за САЩ, тъй като вече има предостатъчно ликвидност в американската икономика, която обаче не влиза в действие".
Според Мантега целта всъщност е обезценяване на долара и засилване на щатския износ.
"Това е валутна война", убеден е Мантега. Той използва този термин и преди две години, когато втория кръг на "количествено облекчаване" от Фед доведе до оскъпяване спрямо долара на валутите на редица развиващи се пазари, особено Бразилия.
Новата програма на Фед заедно с продължаващите покупки на дългосрочни ценни книжа (компенсирани чрез продажби от централната банка на кратскосрочни - бел. ред.), познати като „Операция Туист“, означава, че централната банка на САЩ ще излива на пазара всеки месец по 85 млрд. долара, което наподобява втория кръг на вливане на ликвидност, стартирал през 2010 г.
От своя страна централната банка на Япония реши да изкупи държавни ценни книжа за още 10 трлн. йени (128 млрд, долара). С това програмата за количествено облекчаване ще достигне общо 80 трлн. йени, като основната задача на операцията е отслабване на националната валута, с което да са стимулира износът.
Според Гуидо Мантега засега Бразилия усеща само ефекта от променените пазарни настроения преди новото печатане на пари в САЩ, изразяващ се в увеличаващ се интерес към риска. В дългосрочен план обаче тези политики могат да навредят на световната търговия – както в развиващите се, така и в развитие държави, отбелязва Мантега.
"Японските компании постоянно се оплакват от силния разменен курс на йената. Ако отслабването на долара доведе до нарастване на търговската конкуренция, Бразилия също ще бъде принудена да предприеме мерки за да предотврати оскъпяване на реала", заявява финансовия министър.
От 2010 г. насам Бразилия е предприела редица мерки срещу оскъпяване на валутата си, включително данък върху капиталовите инвестиции.