Доларът поскъпна преди решението на Фед
Еврото се котира на 1.3740 срещу долара и се отдалечи от 23-месечния връх
Доларът нарасна на валутните пазари, докато инвеститорите закриваха позиции срещу него преди края на редовното заседание на Федералния резерв. Те продаваха усилено зелените пари в дните преди заседанието заради нарастващите очаквания, че Фед ще задържи без промяна мащабната програма от стимули поне до началото на следващата година. Както обикновено става след такива решителни действия, инвеститорите решиха в един момент да теглят печалби преди решението на Фед днес в 20 часа българско време. За отбелязване е, че заседанията на Фед не са благосклонни към долара през тази година, като след всяко от тях долара поевтиняваше с изключение на месец юни. Въпреки това обаче за сегашното заседание пазарите се бяха настроили за крайно предпазливи коментари и това прави вероятно долара да се представи по-добре.
Еврото се котира на 1.3740 срещу долара и се отдалечи от 23-месечния връх на 1.3833, който постави само преди няколко дни. Няколкото провала на единната валута да преодолее решително нивата над 1.38 я направиха уязвима за корекции. След септември обаче еврото отчита поскъпване от близо 7 цента. Долар/йена е стабилно на 98.14 и е близо до едноседмичният връх от вчера на 98.28.
Покачването на долара вчера е по-скоро покриване на къси позиции, но пазарите вероятно ще се въздържат от агресивни негови покупки имайки предвид несигурността около американската икономика след 16-дневното частично затваряне на правителствени офиси през този месец. Липсата на яснота може да ограничи разпродажбите на долара срещу йената през следващите няколко месеца. Дори и излизането на 1-2 силни или слаби икономически доклада не водят до силно позициониране. Сред днес излизащите индикатори са трудовата заетост през октомври в частния сектор, която идва преди широко следения правителствен доклад за трудовата заетост, който ще бъде публикуван на 8 ноември.
Повечето американски банки основни дилъри на Фед обявиха, че не очакват промяна на месечните покупки на облигации преди март 2014 година и допълниха, че скорошното затваряне на правителствени агенции и дебата около тавана на американския дълг значително са повлияли на времето за действия на Фед.
Австралийският долар падна до две и половина седмично дъно като продължение на срива от вчера, който дойде при поредния опит на централната банка да понижи вербално валутата. Тя днес е на 0.9480 срещу американския си съименник, но в един момент през нощта достигна 0.9459, което е най-ниска стойност след 14 октомври. Непосредствена подкрепа е 0.9410, което е 38.2% корекция на покачването от август до октомври. Пробив на това ниво ще отвори вратите за още по-дълбока корекция.
Прибиране на печалби свали златото
Златото падна и се отдалечи от 5-седмичния връх, а инвеститорите са предпазливи преди края на заседанието на Федералния резерв, което може да хвърли повече светлина върху бъдещето на стимулите. Жълтият метал нарасна със 7% след 3-месечното дъно на 15 октомври заради надеждите, че слабите данни за американската икономика и последиците от споровете за бюджета във Вашингтон ще принудят Фед да отложи редуцирането на месечните покупки на облигации в размер на 85 милиарда долара.
Вчера златото падна, докато дилърите прибираха печалби при нарастването на долара. Този тренд продължи и днес. Спот цената е на 1343 долара за тройунция, но в един момент беше и на 1339 долара. Златото остава най-чувствителната суровина на каквото и да е решение на Фед за редукция на стимулите. Каквото и да е покачване на метала зависи от икономическите данни, които са ключов фактор за поведението на Фед спрямо стимулите.
Някои анализатори отбелязаха, че очакванията Фед да забави намалението на стимулите вече са калкулирани и по тази причина златото може и да не завърши годината на много по-високи от текущите нива. Заседанието на Фед завършва днес с изявление, а очакванията са то да потвърди намеренията на централната банка за липса на промени.
Цените на златото в Китай се възстановиха незначително днес. Преди това опасенията за кредитна криза провокираха китайските инвеститори да продават златото в търсене на ликвидни средства. Междувременно премията на цената в Индия остава близо до рекордни стойности заради нередовните доставки на метала.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД