Гърците искат нови споразумения
73% желаят кабинетът да преразгледа финансирането на страната, дори ако членството й се окаже застрашено
Преразглеждането на кредитното споразумение на Гърция с Европейския съюз и Международния валутен фонд се подкрепя от три четвърти от жителите на страната. Това сочат данните от социологическо изследване на компанията MRB, направено за вестник „Риъл нюз”.
От данните става ясно, че около 73% от запитаните желаят новото правителство да изпълни предизборните си обещания и да преразгледа строгите правила в споразумението с кредиторите. Според отговорилите кабинетът трябва да предяви това искане, дори ако членството на Гърция се окаже застрашено.
Нееднократно кредиторите заплашваха да прекратят финансирането на страната, ако тя не изпълни своите задължения.
Според проучване на „Kapa Research” за вестник „Вима” над 90% от гърците са против по-нататъшното повишаване на данъците и съкращаването на разходите, които според тях задълбочават икономическия спад в страната.
И двете проучвания са проведени през миналата седмица, която бе първа за коалиционното правителство на Гърция начело с Андонис Самарас.