Посегателствата върху жп инфраструктурата през 2013 г. са за 1.5 млн. лв.
Кражбите заплашват сигурността на движение
Инж. Бисер Минчев, главен ревизор по безопасността в НКЖИ:
Инж. Минчев, каква беше 2013 г. по отношение на кражбите на съоръжения на железопътната инфраструктура?
За съжаление, кражбите на елементи от железопътната инфраструктура продължават. Обект на посегателства са действащи съоръжения от осигурителната и телекомуникационна техника, съоръженията за електрозахранване и енергетика /контактна мрежа/, железопътни релси, жп стрелки и части за тях, скрепителни елементи, т.е. всякакви метални и медни части, които могат да бъдат предадени на складовете за вторични суровини.
Обезпокоителното е, че посегателствата се извършват в железопътни участъци с интензивно влаково движение.
Какви загуби търпи Национална компания „Железопътна инфраструктура” заради тях и кой са районите в страната с най-голяма концентрация на посегателства?
От началото на годината до края на месец ноември 2013 г., НКЖИ е регистрирала 747 броя кражби на стойност 1 500 000 лв. Само за месец май 2013 г. кражбите са 92 бр. за 400 156 лв.
За последните 5 години, от 2009 до 2013 г., бум на кражбите имахме през 2010 и 2011 г. През 2010 година са установени 1 269 бр. кражби на стойност 2 542 247 лв, а през следващата година - 1 127 бр. кражби на стойност 1 862 138 лв.
Внимателният анализ показва, че проблемните райони са: Искър - Биримирци, Подуяне-разпределителна, Перник-разпределителна, Ямбол, Мост - Кърджали, Варна, Плевен и др.
По какъв начин кражба на съоръжение от железопътната инфраструктура влияе върху работата на НКЖИ?
Кражбите на съоръжения от осигурителната техника и телекомуникациите налагат осигуряването на движението на влаковете да се извършва по нетипичен, авариен начин. В тези случаи осигуряването на движението на влаковете изцяло зависи от субективния фактор. Обикновено се прилагат следните мерки: ограничава се скоростта на движение, влаковете се спират принудително, за да бъде връчен съответният документ на превозните бригади, налага се пилотиране на подвижния състав от персонала в гарите и т.н.
Всички тези мерки водят до сериозни закъснения на влаковете, които не могат да бъдат избегнати, защото са пряко свързани с безопасността на движението.
Бих искал да подчертая, че освен нанесените материални щети, кражбите водят до застрашаване на сигурността на движение на влаковете и могат да доведат до катастрофа с непредвидими последици.
Какви са мерките, които НКЖИ предприема, за да ограничи случаите на посегателства?
За всяка кражба компанията подава заявителски материал в съответното районно управление на „Транспортна полиция”. Обсъждат се съвместни мерки с МВР за повишаване на контрола върху произхода на изкупуваните материали от пунктовете за вторични суровини и засилване на присъствието на органите на МВР в рисковите райони. Най-критичните места се охраняват от охранителна фирма. Наред с това, търсим алтернативни решения, като въвеждане на системи за видеонаблюдение, ограждане на железния път и прилежащите съоръжения, подмяна на медните проводници с оптични и стоманени.
НКЖИ е направила и предложение пред съответните институции, кражбите на съоръжения и апаратура от железопътната инфраструктура да се класифицират като терористичен акт, тъй като застрашават живота и здравето на пътниците и водят до нарушаването, и възпрепятстването на нормалната дейност на компанията. Това предложение за промяна в законодателството цели, да се увеличи размерът на наказанието на извършителите на такъв вид престъпления, което от своя страна ще има превантивен ефект за намаляване на посегателствата върху елементи от железопътната инфраструктура