Общинските съвети трябва да заработят бързо
Нужна е адекватна аргументация за референдума преди влизането му за обсъждане в парламента, смята Антоний Гълъбов

© ECONOMIC.BG / БГНЕС
За момента изборът на общински съвети е доста фрагментиран. Силно се надявам, че това няма да доведе до блокиране на работата на част от общинските съвети, заради невъзможност да се избере ръководство, сред 6-8 политически формации. Това заяви политологът Антоний Гълъбов пред Economic.bg. Според него тази разностранност на общинските съвети може да е потенциален риск, свързан с бързото конституиране и приемането на решения.
Според политолога е нужно общинските съвети да се стиковат и да работят бързо. От гледна точка на местното развитие, това е риск за проектите, които трябва да бъдат приключени до края на годината -последна възможност за еврофинансиране за периода 2007-2013 година, допълни още Гълъбов. Едновременно с това общинските съвети трябва да подготвят и приемането на бюджета в края на януари следващата година.
Остават и въпросите за разбирателството между кмет от една партия и общински съвет, доминиран от друга партия. Това предполага по-съществени трудности, свързани с управленските програми на кметствата.
Според Гълъбов предоговарянето между ГЕРБ и Реформаторския блок зависи до голяма степен от балотажите, на които през тази седмица и двете партии ще се конкурират.
„Ако бъдат прекрачени определени граници и продължи натрупването на напрежение както в нощта на изборите на първия тур, възможно е да се постигне ново съгласие за управленските приоритети през следващата година. Това, което видяхме до момента е, че Реформаторският блок е в по-голяма степен готов да търси възможност за постигане на определено решение, докато практиката на ГЕРБ е насочена към търсенето на по-голямо съгласие с цената на по-малка острота на приеманите от тях решения”, допълни още той.
Атаката срещу уебсайта на ЦИК е напълно умишлена, смята Гълъбов. Вчера стана ясно, че в сайта на ЦИК са били симулирани огромен брой едновременни влизания, след които той стана недостъпен. „Това беше много сериозен опит за внасяне на допълнително напрежение в изборния ден. Смятам, че това е изцяло умишлено и добре подготвено действие, което за жалост беше политически употребено от определени политически сили. За това и новината се появи изключително избирателно в определени медии”, каза още политологът.
За развитието на ситуацията около референдума и влизането му за обсъждане в парламента, Гълъбов коментира, че в този период е много важно при повторното обсъждане на предложението да има нови усилия за адекватна аргументация по темата за електронното гласуване. „Ако наистина искаме от референдума да има някакъв резултат, е нужно аргументацията да се допълни, конкретизира и обясни, за да се отрази сериозно от народните представители при обсъждането на проекта в парламента”, допълни Гълъбов.