Повече от половината от българите живеят в лишения
Заетостта както у нас, така и в целия ЕС, намалява, отчита доклад на ЕС
56% от българите търпят материални лишения. Tова е над 3 пъти повече от средното в Европейския съюз и поставя страната ни начело по този показател, показва публикувания днес тримесечен доклад на Европейската комисия за заетостта и социалната ситуация в страните-членки. Ако хората в дадена страна не могат да си позволят поне 3 от 9 основни стоки и услуги, се смята, че те живеят в лишения.
Повече от половината от българите имат проблем да платят наем или ипотека, сметки за вода, ток или отопление, както и да посрещнат непредвидени разходи, или да се изхранват и обличат. 43 на сто от хората у нас, най-много в ЕС, са заявили, че не могат да си позволят поне през ден да ядат месо, риба или друга богата на протеини храна. 50% не могат да си купят нови дрехи, 11% нямат два чифта удобни обувки, а 16% – мобилен телефон.
Заетостта намалява в целия Европейски съюз, в мнозинството страни, сред които е и България, безработицата е над 10%. Страната ни е обаче е сред тези, в които въпреки наличието на известен икономически растеж, заетостта намалява най-сериозно.
Оставаме на първо място в Европейския съюз по ниска производителност на труда – у нас тя е едва 42 на сто от средното.
Първи сме и по дял на младите хора, които нито учат, нито работят – при средно 13 на сто в Евросъюза у нас те са над 20%. В България са регистрирани и най-ниската заетост сред мъжете, както и най-слабо застъпена практика да се работи на непълно работно време.