S&P повиши краткосрочния рейтинг на България
Промяната обаче се дължи не на подобрена оценка, а на сменена методология за определянето й
Международната кредитна агенция Standard & Poor's е повишила краткосрочния рейтинг на България в чужда и местна валута от "А-3" на "А-2". Информацията беше обявена от Финансовото министерство и в последствие потвърдена на сайта на агенцията. Дългосрочният рейтинг е запазен на ниво "BBB" със "стабилна" перспектива.
В становището към решението си от S&P изтъкват, че промяната се дължи изцяло на променената им методология за определяне на краткосрочните суверенни рейтинги. Според въведените на 15 май нови правила, оценката на краткосрочния държавен дълг зависи изцяло и единствено от дългосрочната оценка. "Повишаването не е свързано с подобрение на нашето мнение относно кредитоспособността на България в краткосрочен план", се казва в официалното становище.
Агенцията отчита сериозните усилия на правителството да води подходяща фискална политика и да поддържа ниски нива на държавен дълг. Също така се изтъкват солидните перспективи за икономически ръст в средносрочен план, въпреки забавянето през 2012 г. Според анализаторите на S&P този ръст ще бъде подкрепен основно от по-голямото усвояване на еврофондовете и други ползи произтичащи от членството на страната в Европейския съюз.
Стабилната перспектива пред рейтинга на държавата пък се подкрепя заради виждането на S&P, че българското правителство ще продължи да поддържа благоприятната фискална позиция и занапред, като ще бъде подкрепяна от добра бюджетна консолидация и структурни реформи.
"Можем да понижим рейтинга на България, ако фискалната позиция на страната отслабне или външните ликвидни позиции се влошат значително", се казва в становището.
Преди година България стана първата държава в Европа с повишен кредитен рейтинг от началото на кризата. Тогава Moody's повиши кредитния рейтинг на България от "Baa3" на "Baa2" със "стабилна" перспектива.