Спреният газотранзит през Украйна означава 70% дефицит за България
„Коммерсант“ разкри детайли от подготвяната от ЕС стратегия при прекъсвания на доставките през идната зима
Газова криза

Европейският съюз (ЕС) се подготвя сериозно за евентуално спиране на газовите доставки от Русия, пише руският вестник „Коммерсант”, сдобил се с черновия вариант на проектодоклад за енергийната сигурност на Съвета на ЕС.
Въпреки че Европа все още не е готова да спре да купува газ от монополиста „Газпром”, в средносрочен план тя иска да намали зависимостта си от вноса на газ по тръбопроводите и да увеличи покупките на сгъстен природен газ по спот цени.
Документът предлага краткосрочни мерки в случай на прекъсване на доставките на руския природен газ през зимата и описва средносрочните действия за гарантиране на сигурността на доставките. Документът ще бъде обсъден по време на неофициална среща на министрите на енергетиката от ЕС на 6 октомври, а предложения за действие ще бъдат направени на срещата на европейските лидери в периода 17-21 октомври.
Според изданието ЕС „директно си признава“, че в случай на сериозни проблеми с газоподаването „пазарните мерки могат да се окажат недостатъчни“. Тогава идеята е да влизат в сила механизмите на „оптималното използване“ на газохранилищата и терминали по регазифициране на втечнен природен газ (LNG). В момента мощността на терминалите по прием на LNG в ЕС са за около 200 млрд. кубика, но те работят при едва 20% натовареност.
Също така Съветът на ЕС предлага да се направи единна процедура по събиране на заявки на виртуален реверс на тръбопроводния газ „за използването му не в съседните една на друга страни-членки“. Това според „Коммерсантъ“ означава, например, че Словакия може да купи руски газ в Германия и да го вземе от транзитната тръба на своята територия без физическо транспортиране на обемите. В случай на широкомащабно изпозлване на тази практика, „Газпром“ ще е принуден или да изравнява цените на газа за страните, на които им е достъпен виртуалният реверс, или да премахва от договорите си гъвкавостта по обемите, като въведе 100% take-or-pay („вземи или плати“).
Стратегията на ЕС е съсредоточена най-вече върху привличането на LNG от „появяващите се нови доставчици“ и съкращаването на зависимостта на Европа от доставките на тръбопроводен газ по договорите на принцип take-or-pay.
Проблемът с транзита на руския газ през Украйна, който е основният повод за създаването ан този документ, се споменава едва косвено. Пише, че ЕС „следва да осигури пълна прозрачност на условията за транзит по ГТС извън ЕС чрез координирани действия“.
Пояснява се, че идеята на бившия полски премиер и новоизбран президент на ЕС Доналд Туск за създаване на Европейски енергиен съюз се трансформира в не толкова радикални, но по-конкретни предложения. В тази връзка ЕК ще анализира вариантите „за доброволно обединение на купувачите на газ с цел увеличаване на пазарната сила“. Също така ЕК трябва да „съдейства“ за преминаване на ценообразуването в газовите договори на основа на спот-пазари, а не нефтения еквивалент. При това в новия състав на ЕК ще бъде създаден специалният пост на вице-председател по енергиен пазар, който както и се предполага, ще заеме бившият литовски премиер Валдис Домбровскис.
Според експерти обаче дори и в този случай газът ще струва на Европа повече, отколкото в момента го продава „Газпром”. Заместник-директорът на Фонда за национална енергийна безопасност на Русия Алексей Гривач смята, че в момента Европа „не е готова да спре руските газови доставки“.
Той отделя специално внимание на България, която вече пострада като транзитьор при газовата криза от началото на 2009 г.: „Ако транзитът на газ през Украйна пресъхне, денонощният дефицит в зимния сезон за България ще възлиза на 7,5 млн. куб. м газ (70% от денонощното потребление) и на 6 млн. куб. м. (40%) в Гърция“. „В същото време крупен потребител на газ, какъвто е Италия, ще може да покрие пиковото си потребление само с максимално изпомпване от хранилищата и максимални доставки на норвежки газ, което в дългосрочен план ще бъде трудно за изпълнение“, обяснява експертът.
Според него като цяло документът е противоречив: „От една страна, ЕС възнамерява да намери алтернативни доставчици на газ, а от друга – да създаде картел на вътрешните потребители”. Според него Европа ще успее да събере големи обеми от втечнен природен газ само при повишаване на цените, които сега са 40% по-ниски от тези в Азия.