Валутните пазари преди заседанието на Фед
Заседанието ще се проведе днес и утре
Доларът нарасна минимално днес, но остава близо до дъната, докато инвеститорите залагат, че тази седмица Федералния резерв ще запази масивната програма от стимули без промяна до началото на следващата година.
На пазара липсва ясна посока и движенията идват не толкова от фундаментите, а повече от паричните потоци и настройванията на позициите преди заседанието на Фед, което ще се проведе днес и утре. Дилърите щяха да продават долара ако се ръководеха само от последните данни, които сигнализират за нестабилна американска икономика.
Вчера доклад показа, че продукцията на производствения сектор в САЩ едва е нараснала през септември, а договорите за покупки на съществуващи жилища отчетоха най-голям спад за последните близо три години и половина. Способността на долара да печели при такава заобикаляща среда отразява позициониране, тъй като късите позиции в долари изглежда нараснаха неимоверно много през октомври. Това прави зелените пари по-малко уязвими на негативните новини и им дава повече пространство за растеж ако данните се подобрят. Според дилърите също е малко вероятно долара да реагира прекалено негативно ако Фед избере да чака повече доказателства за щетите причинени от битката за бюджета във Вашингтон преди да реши кога да намали стимулите.
Един от най-печелившите от спада на долара беше еврото, което в петък удари нива от 1.3833, които са най-високите след ноември 2011 година. Единната валута днес слезе на 1.3775. Съпротива е 1.3870 като убедителен пробив тук ще открие възможността за тест на върха от октомври 2011 на 1.4248. Стерлингът обаче достигна най-ниски стойности за последните две седмици след като се задействаха ордери за продажби. Паундът падна през нощта до 1.6063, което е най-ниска стойност след 17 октомври. Долар/йена е на 97.55 и остава над 2-седмичното дъно от 96.94, което достигна в петък. Данните за трудовата заетост в САЩ през октомври, които ще бъдат оповестени на 8 ноември, може би ще имат по-голямо влияние за близките движения на долара отколкото заседанието на Фед.
Австралийският долар се срина след поредното вербално изказване на председателя на Австралийската централна банка срещу валутата. Глен Стивънс повтори, че е вероятно австралийския долар да падне значително в бъдеще заради намаляващите обеми на търговията на страната. Обезценка на валутата би била приветствана от износителите в страната. Австралийският долар слезе на 0.9505 срещу американския си съименник, а миналата сряда беше достигнал 0.9758, което беше най-високо ниво след началото на юни.
Златото продължава да расте заради очакванията за липса на промяна на стимулите на Фед
Златото печели днес за четвърта поредна сесия и се приближава до 5-седмичния връх, докато данните за американската икономика усилват мненията, че Федералния резерв ще запази стимулите. Това увеличава привлекателността на метала като средство за защита срещу инфлация.
Фед започва днес двудневно редовно заседание от което се очаква да потвърди, че ще продължи да купува облигации на стойност 85 милиарда долара месечно. Цената на златото падна с близо 20% през тази година заради опасенията, че Фед ще намали стимулите, но битката за бюджета във Вашингтон и серия от слаби икономически данни увеличиха съмненията, че централната банка ще предприеме действия точно сега и това даде сила на златото. Очакванията обаче, че Фед няма да промени програмата си са вече калкулирани и жълтия метал трудно ще напредва и по-скоро му предстои корекция.
Спот цената днес нарасна на 1355 долара за тройунция и отчита вече растеж от 8% след тримесечното дъно на 15 октомври. По-рано през нощта метала удари връх от 1360.06 долара, което е много близо до 5-седмичния връх от понеделник на 1361.60 долара за тройунция.
Продукцията на производствения сектор в САЩ едва нарасна през септември, а договорите за покупка на съществуващи жилища отчетоха най-голям спад за последните три години и половина. Това са последните сигнали, че икономиката е загубила скорост с края на третото тримесечие. Мнозина икономисти прогнозират, че Фед ще отложи редуцирането на стимули за началото на следващата година.
Въпреки, че продължителен период на монетарни стимули оказва подкрепа на златото, физическото търсене може да намалее заради по-високите цени. Търсенето в Азия от известно време е слабо, а без него метала трудно ще нараства. Съобразно слабото търсене от Китай и продължаващите разпродажби на фондовете търгуващи със злато, оценките са, че при цена над 1340 долара за тройунция златото е надкупено.
Отдел “Анализи валутни пазари”, ФК “Логос-ТМ” АД