Военните с възраст за пенсиониране
Мярката се обмисля, за да може да се увеличат възнагражденията им
Няма да се пипат привилегиите на военнослужещите. Това увери министърът на отбраната Аню Ангелов. Утре ще е последната среща на военния министър с министъра на финансите по идеята за промяна в начина на пенсиониране на военнослужещите, за да могат да бъдат вдигнати възнагражденията им. Обсъжда се да се въведе възраст за тяхното пенсиониране, а не както е сега това да става на база натрупан стаж.
„Никакви социални придобивки не режем. За компенсациите всичко остава така, както е. Това, което правим с въвеждането на възраст, при която ще се придобива право на пенсия от военнослужещите - 52 години за старшините, сержантите и младши-офицерите, 54 години за старшите и висшите офицери - това е сега действащо правило. Сега пределната служба на съответните офицери в армията е толкова. Подложен съм на натиск, искат щом на 27 години имат право на пенсия, да се пенсионират. Като мислят, че получаването на броя заплати като обезщетение в края на службата е свързано със самия процес на пенсиониране, въобще не е вярно", заяви Ангелов.
Той уточни, че при всяко освобождаване от военна служба военнослужещият има право да получи толкова заплати, и то без данък, и ще продължи да има това право да получи толкова заплати, и то без данък, колкото е служил в армията, плюс най-малко две трети от това, но специално за обезщетения се броят само годините на служба в армията.
Според него най-вероятно може да възникне напрежение, ако не са ясни нещата, които се правят и се предлагат. „Ако не настъпи промяна в посока увеличение на фонд „Работна заплата", за да може да се получи едно осезаемо, покриващо тригодишната инфлация увеличение на възнагражденията на военнослужещите, аз ще оттегля тези предложения и те няма да станат факт, така ще си запазят привилегията на работни дни и отпуски и на изискване само на стаж, за да бъдат пенсионирани", каза министърът.
Ангелов информира, че средната работна заплата в Министерството на отбраната след 1 юли е 933 лв., а средната заплата само в структурите на Българската армия е 989 лв. За сравнение средната заплата в Министерството на правосъдието била 1236 лв., в Министерството на финансите – 1238 лв., Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" – 2065 лв.