Втори опит за актуализация на бюджета
Три комисии в парламента ще разискват цифрите при наличие на кворум

Втори опит за разглеждане на актуализацията на държавния бюджет и бюджета на Националната здравно-осигурителна каса се очаква да направят депутатите днес, ако има кворум в парламента. Промените трябва да минат през комисиите по бюджет и финанси, по икономическа политика и по здравеопазване.
Вчера депутатите получиха законопроектите твърде късно и от Коалиция за България отказаха да ги подкрепят с мотива, че им е нужно повече време за анализ. Всичко това ще забави актуализацията на бюджета.
Новите текстове в бюджета предвиждат бюджетният дефицит да надхвърли 2 млрд. лева, като увеличението е със 725 млн. лева. 500 млн. лева от тях са намаление на приходите, основно от ДДС от внос, а другите 225 млн. лева са за здравната каса. Повече пари за здраве обаче ще има за болниците и за онкологичното лечение, но не и за лекарствата за домашно лечение.
Общо актуализацията ще направи дефицита 2,7 на сто, което се приближава до европейския максимум от 3 на сто. С промени в преходните и заключителните разпоредби се променя и законът, според който дефицитът у нас не може да надхвърля 2 на сто.
Сериозен спор в депутатите предизвика и увеличаването на тавана на дълга с 3,4 млрд. лева. Така новият таван на дълга ще надхвърли 21 млрд. лева.
Сегашните управляващи няма да правят нова дългова емисия, но ще осигурят подобна възможност на следващите правителства. Дотогава подпомагането може да стане с пари от държавния резерв. В актуализирания вариант на бюджета са разписани и точки при обявяване на несъстоятелност на банка.
Част от новия дълг се предвижда да отидат за подпомагане на Корпоративна търговска банка, а останалите да бъдат буфер. Идеята на управляващите е да се подпомогнат и спестяванията над 196 000 лева, но след като собствениците им докажат приходи при данъчна ревизия.
Социалистите изненадващо обявиха, че са готови да подкрепят актуализация на бюджета на Здравната каса, но не и другите промени, продиктувани главно от кризата с КТБ.
От ГЕРБ също не са съгласни с предложената актуализация на бюджета и заявиха, че изобщо няма да влязат в пленарна зала, ако цифрите не бъдат променени. При това положение парламентът едва ли ще събере кворум и актуализацията може да се отложи за неопределено време.