Африка помага на „Супер Марио“ да намали бързо зависимостта от Москва
Италианското правителство уреди сделки с африкански страни за увеличаване на вноса на природен газ

© ECONOMIC.BG / БТА
Близо пет месеца след нахлуването на Русия в Украйна, което предизвика глобална енергийна криза, Италия върви най-бързо напред в намаляването на зависимостта си от Москва. Страната ограничи нуждата си от доставки на руски газ до 25% от около 40% в началото на годината
Близо пет месеца след нахлуването на Русия в Украйна, което предизвика глобална енергийна криза, Италия върви напред в намаляването на зависимостта си от Москва. За разлика от това, Германия - най-голямата икономика в Европа - все още внася приблизително 35% от газа си от Русия.
В целия Европейски съюз правителствата бързат да запълнят местата за съхранение на газ и обмислят алтернативни енергийни доставки, дори при потенциални разходи за околната среда. Русия вече ограничи доставките за Италия, която е в разгара на извънредна климатична ситуация, а властите в Рим се подготвят за нови съкращения.
Следващата седмица министър-председателят Марио Драги се отправя към Алжир - сега най-големият доставчик на газ за Италия. Посещението му е повторно за тази година, за да обсъди укрепването на връзките между двете страни.
Руският „Газпром“ по-рано тази година спря доставките до някои страни от ЕС заради спор за плащане. В Германия правителството сега е загрижено, че потоците няма да се възобновят напълно, когато тръбопроводът „Северен поток“ – най-голямата газова връзка на Русия с континента – се върне от планирана поддръжка следващата седмица.
Италия може да оцелее по-добре от Германия, която разчита само на руски внос“, каза Аналиса Пертегела, старши политически съветник по енергетиката и климата в мозъчния тръст Ecco. „Русия вероятно ще продължи със стратегията „спри и тръгни“ за повишаване на цените на газа и ще заложи на това“.
Длъжностни лица в Италия сега работят, за да се уверят, че страната ще може да оцелее през следващата зима, дори ако Русия напълно спре доставките.
„Италия никога не може да се окаже в ситуация на геополитическа зависимост. Това не е приемливо. Действахме бързо“, каза в интервю във вторник вечер Драги.
Европейска криза
Настоящата енергийна криза е най-тежката в Европа от десетилетия. Континентът вече се справяше с ниски газови запаси преди войната в Украйна и гореща вълна сега залива части от региона, натоварвайки електрическите мрежи и излагайки на риск плановете за енергийна сигурност.
ЕС има за цел да има поне 80% пълни места за съхранение на газ до началото на ноември и призовава гражданите да пестят енергия сега, за да избегнат необходимостта индустрията да намалява потреблението на енергия през зимата. В момента местата за съхранение на Италия са пълни на около 60%.
Някои държави, включително Германия и Италия, също обмислят връщането на въглищните централи обратно, за да помогнат за смекчаване на кризата в доставките, въпреки дългосрочните цели на региона в областта на климата.
За да диверсифицира постепенно доставките извън Русия, италианското правителство, заедно с контролираната от държавата компания Eni, уреди сделки със северноафрикански страни за увеличаване на вноса на газ.
Италианската газова мрежова компания Snam също закупи две плаващи единици за регазификация на хранилища, за да добави капацитет за втечнен природен газ през следващите две години.
Газовите потоци от Алжир са повече от два пъти над тези, идващи от Русия, според данни на Snam от вторник.