Американските централи ни ощетяват с 333 млн. годишно
Те получават неправомерна и несъвместима с европейското законодателство държавна помощ, категорични са работодателите
Бизнес организации:

© ECONOMIC.BG / Стоян Йотов
Американските електроцентрали ТЕЦ Марица Изток 1 и 3 получават неправомерно 333 млн. лв. годишно от държавата, която изкупува произведената от тях ел. енергия на по-високи от пазарните цени, с което се ощетява българската индустрия.
Това обявиха представителите на бизнеса след среща между четирите работодателски организации и ръководителя на представителството на ЕК в България Огнян Златев, предаде репортер на Economic.bg.
Според работодателите двете американски централи получават неправомерна и несъвместима с европейското законодателство държавна помощ. От една страна тя ги поставя в облагодетелствано положение спрямо останалия бизнес, който е задължен да плаща голяма част от тези суми, а от друга ощетява битовите потребители.
Именно затова работодателите наскоро сезираха ЕК, за да се произнесе по казуса. Те настояват за връщане на сумите, които ощетяват тях и българската икономика със стотици милиони годишно.
В ЕС съществуват и други подобни казуси – в Полша и Унгария, които са решавани в полза на държавите.
„Разчитаме на подкрепата и помощта на ЕС, защото извършеното е престъпление, неслучайно сезирахме и прокуратурата. Българското законодателство не позволява развалянето на тези договори, затова оставаме с надеждата, че ЕС ще ни подкрепи така, както се е случило в Полша и Унгария”, заяви председателят на КРИБ Кирил Домусчиев.
„Тези 333 млн. лв. се увеличават през годините и ще ги плаща не само индустрията, но и всички граждани. Когато в началото на 2016 г. пазарът се либерализира, тези пари ще бъдат начислявани на всеки един от вас”, добави той.
Представителите на бизнеса настояват докато тече процедурата, да се задържат държавните плащания към американските ТЕЦ-ове, които са над пазарната цена на ел. енергията. Това е обезпечителна мярка и гаранция, че съответните суми ще бъдат върнати.
Домусчиев категорично отрече твърденията, че работодателите предлагат национализации в енергетиката. „Това са абсолютни манипулации. В нито един документ на КРИБ никога не е ставало дума за национализация.”
Според него подобни твърдения произлизат от енергийната мафия, чиито представители рекетират обществото и индустрията чрез „непоносимите цени и такси” на ел. енергията, а после хвърлят вината върху други, за да отклонят общественото внимание от себе си.
Макар тези „енергийни олигарси” да се опитват да дискредитират усилията на бизнеса, Домусчиев наблегна на единодействието на работодателите и техните работници в името на решаването на проблема. Мнението му споделиха и представителите на останалите работодателски организации.
Що се отнася до подготвяната „пътна карта” на реформите в енергетиката, тя все още не е съгласувана между правителството и бизнеса. Има много идеи, но те са в процес на обсъждане.