Ангелкова и ресторантьорите се разминаха драстично за участието в схемата „60/40“
Ресорната Асоциация обвинява министъра на туризма в манипулации, а вицепремиера Дончев в неглижиране на бранша
Българската асоциация на заведенията (БАЗ) обвини министъра на туризма Николина Ангелкова в манипулация по повод изнесените данни за това какъв процент от бранша се е възползвал от схемата „60/40“. В свое интервю за БНТ от 14 април тя каза, че над 48% от работещите в хотелиерството и ресторантьорството у нас вече са се възползвали от мярката.
Според БАЗ това е „манипулативно твърдение“. „Смятаме, че тези данни са неверни и
молим да бъдат предоставени като официална статистика, както на нас, така и на
българското общество“, пишат в становището си от асоциацията на заведенията.
„По последни данни от вицепремиера Томислав Дончев към момента има 50 000 одобрени по схемата. Това обаче са хора от всички браншове. В сектор „Туризъм“ и „Заведения“ има заети над 2 млн. души. И така мога да направя заключението, че около 1% са се възползвали от държавната мярка в сектор „Заведения“, за който аз отговарям“, коментира за Economic.bg председателят на асоциацията Ричард Алибегов.
„Още от началото на кризата се правят опити за манипулиране на обществено мнение, свързани с нашите искания, затова отново подчертаваме - не сме търсили помощ от държавата за плащане на кредити и наеми, а подкрепа да задържим служителите си по време на карантината, когато бизнесът ни не работи“, казват още в днешната позиция на БАЗ до медиите.
По думите на Алибегов мярката е неефективна за заведенията, защото едно от изискванията, за да се получат помощи по нея, е съответният бизнес да няма задължения. "Но малкият бизнес винаги има някакви задължения към държавата. Може би ако това изискване се премахне, тя ще стане малко по-ефективна", казва той пред Economic.bg.
Според Българската асоциация на заведенията проблемите в бранша се неглижират. „Наясно сме, че в тази тежка ситуация е много трудно да бъдат подредени приоритетите, като към момента бизнесите, които са официално затворени със заповед на здравния министър, очевидно не са сред тях. Това обаче не означава да бъдем унижавани и противопоставяни на други сектори от българската икономика от синдикални лидери и висши представители на държавата“, казват те.
БАЗ са обидени и от изказването на председателя на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, който твърди, че организацията на тези бизнеси (хотелиерство и ресторантьорство) не е кой знае колко сложна. „За хотела е една идея по-сложно, но пак, за 2-3 дни всичко може да стане и да потегли“. Такова разделение на българските граждани, изречено от човек, чието призвание е да защитава правата на работниците, считаме за недопустимо, изразяват мнение от БАЗ по повод думите на Манолов.
Те обвиняват и вицепремиера Томислав Дончев, като цитират негово изказване, в което казва: „Един ресторант може да затвори за месец или два и след ограниченията да наеме персонал и готвач и да продължи да работи. Но фабрика се пуска много трудно, един фабричен работник, за да го обучиш да работи, дори и ако е с подходящо образование, понякога са необходими месеци“.
„От неговите думи дори става ясно, че от нас не се очаква да задържим персонала си, а да го наемем отново, когато получим възможност да работим. Поредно доказателство, че работещи икономически мерки за нашия бранш няма“, твърдят от БАЗ.