Англия премахва всички мерки, но опасността расте
Премиерът Борис Джонсън задейства плана си, въпреки че ръстът на новите COVID случи е невиждан от зимата

© ECONOMIC.BG / БТА
Британският премиер Борис Джонсън ще настоява за предпазливост в понеделник, тъй като се очаква да потвърди плановете за премахване на почти всички останали ограничения заради COVID-19 в Англия от 19 юли, пише Reuters. Джонсън ще разхлаби мерките въпреки нарастването на случаите до невиждани нива от месеци.
Миналата седмица британският премиер изложи своите предложения за премахване на правилата за носене на маски и социалните контакти, както и инструкциите за работа от вкъщи. Той нарече това „еднопосочен път към свободата“. Очаква се окончателното решение да бъде обявено на пресконференция днес.
„Глобалната пандемия все още не е приключила“, каза Джонсън в изявление, публикувано късно в неделя. „Случаите ще нарастват, докато се отключваме, така че докато потвърждаваме плановете си днес, посланието ни ще бъде ясно. Вниманието е абсолютно важно и всички ние трябва да поемем отговорност, за да не заличим напредъка си.“
Великобритания изпълни една от най-бързите програми за ваксинация в света, като над 87% от възрастните са получили поне една доза ваксина срещу COVID-19, а 66% са получили две.
Независимо от това, през последните седмици се наблюдава поразителен прилив на инфекции до нива, невиждани от зимата.
Правителството твърди, че въпреки нарастването на инфекциите, смъртните случаи и хоспитализациите остават на далеч по-ниски нива от преди – доказателство, че ваксините спасяват животи и е по-безопасно да се използват.
Надхим Захауи, който ръководи ваксинациите като министър в здравния отдел, използва по-внимателен тон в неделя. „Въпреки че маските за лице вече не са задължителни, насоките са, че хората се очаква да ги носят в затворени и закрити пространства“, каза той.
Офисът на Джонсън казва, че зелената светлина за премахване на ограниченията зависи от изпълнението на четири критерия: достатъчно ваксинирани хора, намаляващи хоспитализации и смъртни случаи, свободни от натиск болници и варианти, които не представляват твърде голям риск.
Някои учени и служители изразиха загриженост, че властите действат твърде прибързано с разхлабването на мерките.
„Знам, че правителството много иска да върне хората в офисите, но мисля, че през следващите четири до шест седмици това трябва да бъде приложено много предпазливо от бизнеса, за да се предотврати предаването“, каза професорът по обществено здраве в Англия Сюзън Хопкинс пред Times Radio.