Асен Василев: КЕВР няма да вдига цената на тока за бита
Енергийните компенсации за бизнеса приключват в края на март, категоричен е вицепремиерът

© ECONOMIC.BG / Красимир Свраков
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) не смята да вдига цената на тока за бита. Това заяви финансовият министър Асен Василев след днешното заседание на правителството. От думите му става ясно, че вицепремиерът разполага с предварителна информация за решението на независимия регулатор.
КЕВР подготвя ценово решение, което да влезе в сила след края на мораториума на 31 март. По предварителна информация то няма да доведе до повишаване на цените на електроенергията за бита“, коментира Василев.
Василев заяви също така, че мораториумът върху цените на тока, парното и водата ще приключи на 31 март, както бе заложено от депутатите. От думите му става ясно, че вицепремиерът знае какво биха решили народните представители по тази тема.
Припомняме, че до мораториума се стигна, след като в деня на клетвата на новото правителство регулаторът обяви намерения да вдигне с 11% тока за бита от 1 януари. Сега, въпреки растящите цени на енергията на международните пазари, според финансовия министър КЕВР смята да задържи цените на сегашното им ниво. По всяка вероятност обаче парното ще поскъпне, тъй като е директно зависимо от цените на природния газ.
Те мръднаха леко с 3% в началото на месеца, така че и при парното някакви драстични промени не се очакват“, заяви Василев.
За сравнение, предишното ръководство на КЕВР предложи поскъпване на парното средно в страната с около 13%.
Колкото до искането на бизнеса компенсациите за високите цени на тока да бъдат удължени, докато не се нормализира ситуацията, Василев каза, че това е изключено. Те ще останат в сила до края на март, като в момента новото ръководство на КЕВР разработва нов пазарен сегмент на енергийната борса за по-дългосрочна покупка на ток със срок между 12 и 18 месеца,
където да бъде предоставена електроенергия стабилно на ниски цени и всеки да може да си купи“.
Идеята е така бизнесът да избегне големите флуктуации, които стават факт на международния пазар в сегмента „ден напред“.
Финансовият министър допълни, че ако регулаторът не успее да се справи в срок и има закъснение, тогава може да се помисли какво да се направи.
Освен това в момента кабинетът работи по изготвянето на промени в Закона за енергетиката, с което да се позволи на предприятията по-лесно и бързо да могат да изграждат ВЕИ мощности.