Асен Василев все пак ще вземе 100% от печалбата на държавните дружества
Министърът открехна вратата към новия бюджет – 3% дефицит, второ плащане по Плана за възстановяване и скромна изръжка за министерствата
Новият стар финансов министър Асен Василев открехна вратата към параметрите на проектобюджета за 2023 г. Това се случва по-малко от две седмици, след като той се върна във финансовото ведомство. Очакванията са финалният проект на бюджет да бъде внесен в парламента в първите дни на следващия месец и да влезе в сила от 1 август.
Тече доуточняване с част от министерствата“, коментира Василев.
Бюджетът, който изглежда почти готов, е направен при прогноза за 184 млрд. лв. брутен вътрешен продукт (БВП) на България и дефицит от 3% на начислена (4.5 млрд. лв.) и 2.5% на касова основа. Разликата се дължи на факта, че Василев очаква и второ плащане по Плана за възстановяване и устойчивост до края на годината. По негови думи има все още 33 мерки, на които не е отговорено, но според него са в „напреднала фаза“.
От думите на министъра стана ясно, че се предвижда все пак 100% от печалбата на държавните дружества да бъде взета, което многократно беше посочвано като грешно решение от асоциации и експерти, тъй като предприятията ще останат без пари за инвестиции. Този ход ще донесе на бюджета допълнителни 780 млн. лв. Министърът също така е изпратил финансовата инспекция (АДФИ) на проверки в държавните дружества, за да провери дали тяхното счетоводство отговаря на международните стандарти.
В бюджета си Асен Василев е разчел и рязко увеличение в приходите, събрани от Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция „Митници“, така че приходната част в новия бюджет да докосне 70 млрд. лв.
Предвидени са мерки по събираемост“, заяви Василев.
Той намекна, че Агенция „Митници“ досега не е събирала ДДС от внос на реални цени, а на занижени.
Припомняме, че преди седмици вече бившият изпълнителен директор на агенцията Павел Геренски обвини спада в цената на петрола за драстичния срив на приходите, но от думите на Василев сега се разбра, че не е съгласен с неговата теза.
Оказа се, че няма стокова група, в която да не намалява ДДС по внос – пример давам при автомобилите. Предприемат се мерки по събираемост на реални цени по внос. Надявам се през втората половина на годината да достигнем реални стойности там“, коментира той.
Така общо в бюджета на Василев приходите са завишени с 3.5 млрд. лв. спрямо миналата година.
Министърът е свил с 1.8 млрд. лв. капиталовите разходи спрямо бюджета на бившия служебен министър Росица Велкова – до 8.870 млрд. лв. – „което пак е рекордно ниво“.
Той обясни, че с тези средства са обезпечени съфинансирането по всички европейски програми, които изтичат тази година, както и всички капиталови разходи с избран изпълнител или в напреднала фаза с хипотеза до края на годината да започне работа.
Разходи, за които няма все още поръчки, са извадени от сметките, защото до края на годината е трудно да започнат дейности. Все пак има предвиден резерв такива разходи да не бъдат спирани“, посочи Василев.
Сериозно намаление в разходите се наблюдава и за издръжката на държавната администрация – с 1.5 млрд. лв. Точно къде са икономиите, ще се види с финалния вариант на бюджета, тъй като Василев не даде повече подробности на първо време.
Пенсиите ще бъдат увеличени по швейцарското правило от 1 юли, администрацията, която миналата година не получи индексация, сега ще има такава в размер на 10% от 1 август. Предвижда се да продължи политиката учителите да взимат 125% от средната за страната заплата, както и увеличение на стипендиите за студенти и други.
Държавният дълг се предвижда да остане в размер близък до миналогодишния. Очаква се България да изтегли дълг в размер до 4.5 млрд. лв., колкото е предвиден да бъде и дефицитът, но министърът посочи, че за дълговата стратегия предпочита да говори, след като се приеме бюджетът.
С този бюджет влизаме изцяло в параметрите за еврозоната. Бюджетът е изпълним, има буфери за изпълнението на капиталовата програма в сектор отбрана и при европейските програми. Този бюджет дава добра основа за следващите няколко години и е разчетен при изключително добри параметри – 1.8% ръст на БВП и 7.8% средногодишна инфлация“, коментира министърът.
В данъчната политика няма да има промени освен връщането на 20% на ДДС за природния газ заради нормализирането на цените на синьото гориво.
Предвижда се вдигане на намалените ставки по ДДС на различни групи стоки от 9 обратно на 20%, но от следващата година.
Моето мнение е, че по средата на годината не е добре да се пипат данъци“, смята Василев.