Байдън поиска от Конгреса рекордните $33 млрд. за подкрепа на Украйна
САЩ ще използват средствата от конфискуваните активи на руските олигарси за отстраняване на щетите от войната

© ECONOMIC.BG / БТА
Президентът на САЩ Джо Байдън поиска от Конгреса 33 млрд. долара военна, икономическа и хуманитарна помощ за подкрепа на Украйна за следващите пет месеца, предава BBC. Байдън каза, че е „критично важно“ американските законодатели да одобрят пакета.
Предложението включва повече от 20 млрд. долара военна помощ, 8.5 млрд. долара икономическа помощ и 3 млрд. долара хуманитарна помощ.
По думите на американския президент САЩ не могат да "стоят настрана" след инвазията, но настоя, че страната му не "напада" Русия.
Въпреки че Щатите вече обявиха помощ за Украйна, новите предложения представляват значително увеличаване на помощта.
Не е евтино. Но отстъплението от агресията ще струва по-скъпо, ако позволим това да се случи“, каза Джо Байдън.
В писмо до Конгреса той заяви, че дори когато съюзниците от ЕС и НАТО увеличават приноси си за подпомагане на отбраната на Украйна,
необходимостта от предоставяне на помощ за страната ще изисква значителни допълнителни инвестиции от наша страна“.
„Това, което искам да изясня пред Конгреса и американския народ е, че цената на неуспеха да се противопоставим на насилствената агресия в Европа, винаги е била по-висока от цената на твърдото противопоставяне на подобни атаки“, пише той.
Първото искане на Байдън за финансиране на Украйна след началото на войната, което беше одобрено от Конгреса миналия месец, беше на стойност по-малко от 14 млрд. долара. Миналата седмица американският президент разреши втори пакет от военна помощ от 800 млн. долара, както и 500 млн. долара пряка икономическа помощ.
Какво включва помощта на САЩ за Украйна от началото на войната:
- Отпускане на над 3.7 млрд. долара обща военна помощ и помощ за сигурност;
- Разгръщане на повече от 100 хил. войници в страните членки на НАТО в Европа;
- Налагане на икономически санкции, замразяване на активи и забрани за пътуване на стотици руски олигарси и политици;
- Налагане на санкции на руски банки и отбранителни предприятия;
- Блокиране на ключови руски банки от системата за съобщения Swift;
- Забрана на вноса на руски петрол;
- Забрана на използването на вътрешното въздушно пространство от руски самолети;
- Днес Белият дом предложи САЩ да изземват и продават активи на руски олигарси и да прехвърлят приходите им в Украйна.
Западните съюзници, включително държавите членки на ЕС работят заедно от март, за да проследят активите на руския елит - от произведения на изкуството и недвижими имоти до хеликоптери и яхти. Според Белия дом сега САЩ са санкционирали и блокирали плавателни съдове и самолети на стойност над 1 млрд. долара, докато ЕС колективно е замразил над 30 млрд. долара.
Но новите планове, които днес бяха изложени от администрацията на Байдън, отиват по-далеч, призовавайки за рационализирано междуведомствено сътрудничество между Министерството на финансите, Министерството на правосъдието, Държавния департамент и Министерството на търговията. Днешните мерки ще позволят на САЩ да използват средствата от конфискуваните активи на руските олигарси за отстраняване на щетите от руската агресия в Украйна.
Пакетът ще установи нови органи за отнемане на имущество, свързано с руската клептокрация, ще позволи на правителството да използва приходите за подкрепа на Украйна и допълнително да укрепи свързаните с тях правоприлагащи инструменти“, се казва в изявление на Белия дом.
Правителството на Канада също предложи законодателство тази седмица, което ще му позволи да конфискува и разпродава руски активи.
Под натиск да разширят санкционните си действия, управляващите либерали настояват "всякакъв вид собственост", включително пари, цифрови активи и виртуална валута, да бъде обект на конфискация.
По-рано тази седмица министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин свика близо 40 нации в Германия и обяви, че няколко засилват подкрепата си за Украйна, за да се „движат със скоростта на войната“.
Украйна се нуждае от нашата помощ, за да спечели днес. И те все още ще се нуждаят от нашата помощ, когато войната приключи", каза той на участниците.