Мъск иска да прави пари от туитове
Милиардерът се закани да намали заплатите на директорите в социалната мрежа, ако успее да я придобие
Илон Мъск каза на банките, които са се съгласили да финансират придобиването на Twitter Inc за 44 млрд. долара, че може да намали заплащането на изпълнителните директори и Борда на компанията в опит да намали разходите. Той също така ще разработи нови начини за осигуряване на приходи от туитове, казаха пред Reuters трима души, запознати с въпроса.
Мъск направи предложение пред кредиторите, докато се опитва да осигури заем за изкупуването на социалната мрежа – дни след като изпрати офертата си в Twitter на 14 април, казаха източниците. Неговото представяне на банкови ангажименти на 21 април беше от ключово значение за приемането на „най-добрата и последна“ оферта към Борда на Twitter.
Милиардерът трябваше да убеди банките, че Twitter произвежда достатъчно паричен поток, за да обслужва дълга, който търси. В крайна сметка той получи 13 млрд. долара заеми, обезпечени със самия Twitter, и 12.5 млрд. долара маржин заем, обвързан с акциите му в Tesla. Той се съгласи да плати остатъка от възнаграждението със собствени средства.
Представянето на Мъск пред банките е представлявало неговата визия, а не твърди ангажименти, казаха източниците, а точните съкращения на разходите, които той ще предприеме, след като вече притежава Twitter, остават неясни. Планът, който той очерта пред банките, е недостатъчен в детайлите, добавят източниците.
Мъск туитна за премахване на заплатите на директорите в Twitter, което според него може да доведе до спестяване на разходи от около 3 млн. долара. Базираната на акции компенсация към директорите на Twitter за 12-те месеца, приключващи на 31 декември 2021 г., е 630 милиона долара, което е 33% увеличение спрямо 2020 г., показват корпоративни документи.
В изказването си към банките Мъск посочи и брутната печалба на Twitter, която е много по-ниска от конкурентите Facebook и Pinterest, като твърди, че това много възможности за управление на компанията по по-рентабилен начин.
Представител на Мъск е отказа коментар за Reuters.
Bloomberg съобщи по-рано в четвъртък, че Мъск изрично споменава съкращенията на работни места като част от представянето си пред банките. Един от източниците каза, че Мъск няма да взема решения за съкращения на работни места, докато не поеме цялата собственост върху компанията по-късно тази година. Той продължи с придобиването, без да има достъп до поверителни подробности за финансовото представяне на компанията и броя на служителите.
Мъск каза на банките, че също така планира да разработи функции за увеличаване на бизнес приходите, включително нови начини за печелене на пари от туитове, които съдържат важна информация или стават вайръл, казаха източниците.
Идеите, които той изведе, включват начисляване на такса, когато уебсайт на трета страна иска да цитира или вгради туит от проверени лица или организации.
В туит по-рано този месец, който впоследствие изтри, Мъск предложи редица промени в премиум абонаментната услуга Twitter Blue, включително намаляване на цената ѝ, забрана на рекламата и даване на опция за плащане в криптовалутата dogecoin. Премиум услугата Blue на Twitter вече струва 2.99 долара на месец.
В друг туит, който също изтри, Мъск каза, че иска да намали зависимостта на Twitter от рекламата за голяма част от приходите му.
Мъск, чието нетно състояние е изчислено от Forbes на 246 млрд. долара, посочи, че ще подкрепи банките в маркетинга на синдикирания дълг на инвеститорите и че тогава може да разкрие повече подробности от бизнес плана си за Twitter, казаха източниците.
Той също така е избрал нов главен изпълнителен директор за Twitter, добави един от източниците, отказвайки да назове самоличността на това лице.
Главният изпълнителен директор на Tesla Inc каза на банките, че ще търси политики за модериране в платформата за социални медии, които са възможно най-безплатни в рамките на законовите ограничения на всяка юрисдикция, в която Twitter оперира, казаха източниците – позиция, която Мъск повтори публично.
Заемът, обезпечен със самия Twitter, в размер на 13 млрд. долара е еквивалентен на седем пъти прогнозната печалба на компанията за 2022 г. преди лихви, данъци и амортизация. Това е било твърде рисковано за някои банки, които са решили да участват само в маржин заема, казаха източниците.
Друга причина, поради която някои банки са се отказали, е, че се опасяват, че непредсказуемостта на Мъск може да доведе до отлив на таланти от Twitter, което да навреди на бизнеса му, според източниците.
Говорител на Twitter не е отговорил на искане за коментар.