Българите искат президент, независим от изпълнителната власт
61% от анкетираните твърдят, че управлението на ГЕРБ няма алтернатива сред партиите

Масовите очаквания на българите към бъдещия президент на страната е изискването той да е независим от изпълнителната власт. 69% заявяват, че ще гласуват за президент, който да е коректив на управлението, а не за такъв, който да е негов придатък.Това сочи национално представително изследване на агенция "Екзакта" за очакванията към президентските избори, проведено по метода на полустандартизираното интервю в периода 25-31 май 2016 г.
51% от анкетираните заявяват, че определящото в техния избор за президент са качествата на кандидата. За 31% е важно кандидатът, за когото ще гласуват, да бъде партийно подкрепен, а 19% предпочитат да гласуват за независим кандидат.
В публичното пространство битуват представи, според които самостоятелен кандидат на ГЕРБ е много вероятно да спечели предстоящите президентски избори, показва още проучването.
Допитаните поставят под въпрос възможностите на всички останали партии самостоятелно да се преборят за президентското място със свои кандидатури. Най-често в успеха на самостоятелен кандидат на ГЕРБ вярват хората на възраст под 60 години, образованите и заможните респонденти, жителите на градовете и над 80% от избирателите на ГЕРБ.
В успеха на самостоятелен кандидат на БСП вярват 12% от интервюираните. Една пета от българите преценяват, че големи шансове срещу кандидата на ГЕРБ има единствено широка коалиция, включваща леви, патриотични и центристки формации, а не тясно партиен кандидат. Подобна коалиция е приемана добре от най-възрастните българи, както и от жителите на малките градове и на селата. Във възможностите на подобна коалиция вярват 53% от избирателите на БСП и 52% от тези на АБВ.
35% от избирателите очакват на предстоящите президенски избори БСП и АБВ да номинират обща кандидатура.
61% от анкетираните твърдят, че управлението на ГЕРБ няма алтернатива сред парламентарно представените партии, а 86% не виждат такава алтернатива извън парламента.
Кабинетът ще изкара пълен четиригодишен мандат според 58% от анкетираните. Три пъти по-малък е делът на преценяващите, че са възможни предсрочни парламентарни избори – 20%. Предсрочни избори по-често от останалите очакват избирателите на БСП, на "Атака" и особено тези на ДПС.
92% от избирателите на ГЕРБ са убедени, че тяхното второ правителство ще оцелее до самия край на мандата си.
ГЕРБ е първа политическа сила с електорален дял от 26,5% от пълнолетните българи, а БСП е втора с 15,4%. РБ се нарежда на трето място с 5,6% от имащите право на глас българи и така запазва без значими промени електоралния си дял от последната година. Същото важи и за ПФ, за които в момента биха гласували 4,5% от пълнолетните българи. АБВ в края на май има 2,6% електорална тежест.
Има известно свиване на електората на Атака до 1,5%-ов дял от всички избиратели. При подобен резултат партията трудно би се преборила за присъствие в парламента.
След учредяването на ДОСТ, се регистрира леко свиване на електората на ДПС. Паралелно с това се забелязва премълчаване на електоралните намерения с аргументите, че избирателите не са се ориентирали коя формация ще подкрепят. Към края на май 2016 г., декларираният вот за ДПС възлиза на 5,4%.