Бекъп – един от най-сигурните начини да защитим информацията си
Съществуват множество опции за техническото осъществяване на този процес
Няколко съвета как да запазим информацията си

През тази седмица света отбеляза световният ден на бекъпа или създаването на резервно копие на информацията. Бекъпът на информацията е нещо задължително, което всеки един от ИТ мениджъра, до обикновения потребител, е длъжен да направи, ако иска да е сигурен за информацията си, съветват специалистите от ESET.
Резервно копие на информацията е необходимо не само, ако лаптопът ви бъде откраднат или загубен или пък, ако харддискът се повреди. То е необходимо в случай, че компютърът ви (или смартфонът ви) бъде заразен с вирус, който крпитира информацията на него – а както показва практиката, създателите на т.нар. ransomware (вируси, искащи откуп) не са от преговарящите и обикновено не освобождават криптираната информация, колкото и да плати жертвата.
Когато говорим за бекъп, има множество опции за техническото осъществяване на този процес – и всеки от тях има своите предимства и недостатъци. Ето някои от тях – но запомнете – понякога само едно резервно копие не стига.
USB памет
Малко, евтино и удобно. USB паметите са навсякъде, а преносимостта им е фактор в полза на сигурното им съхраняване… и лесното загубване.
За: Лесно преносими; Много евтини; Лесно прехвърляне на информация от/към други източници
Против: Лесни за губене; Несигурна продължителност на живота.
Външен харддиск
Външните харддискове отговарят точно на името си – харддискове, които работят извън компютъра, което означава, че могат да бъдат използвани на множество машини без проблем. Но не препоръчваме използването им и като средство за бекъп, и като ежедневен харддиск.
За: Относително евтини; Голям капацитет за съхранение на файлове
Против: Най-големият проблем е относително високият риск от загубата им. Както и на файлове в случай на спиране на тока, например.
Time Machine
За собствениците на Mac Time Machine е опция, която създава автоматичен бекъп на външни харддискове. Apple продава свой собствен бранд безжични „капсули“ - Time Capsules, но може да се използва всеки външен харддиск. С този метод всеки Mac потребител ще разполага с автоматичен инструмент за бекъп на всеки 24 часа за всеки ден от последния месец.
За: Автоматизиран процес, не може да се забрави; Честият бекъп означава, че е малко вероятно информацията да остарее; Пази информацията от целия харддиск, а не само ключови файлове
Против: Time Capsule е скъпо решение; Само за Mac
Мрежови сторидж
Бизнес потребителите обикновено съхраняват резервни копия на файловете си на собствен сторидж (устройство за съхранение на данни към мрежата) – решение, което е все по-оправдано с падането на цените на подобни устройства.
За: Автоматичен бекъп – няма шанс да бъде забравен; Безжичните решения работят и с телефони и таблети
Против: Може да е скъпо; Може да е сложно за настройка и поддръжка
В облака
Още по-популярно решение – и докато мрежовия сторидж е на практика собствено решения в облака, то всеки един потребител може да наеме подобно решение - iCloud, Dropbox, Google Drive и OneDrive са само най-популярните.
За: Може да е автоматично; Обикновено има безплатно пространство (в ограничен обем)
Против: Изисква интернет връзка; Има риск от хакване на акаунт; Компаниите не са задължени да поддържат тези услуги завинаги
Принтиране
Знаем как звучи. Сякаш ще предложи да извадите пишещата машина. Но, замислете се – принтирането също може да бъде опция за бекъп. Не на всичко, разбира се, но си струва да се вземе предвид понякога.
За: Няма хардуерен или софтуерен проблем, който да засегне принтираното копие на документ; Невъзможно за хакване
Против: Невъзможно за някои видове файлове; Трудно за поддръжка; Непрактично
Каквато и опция да изберете за бекъп на данните си (а ние препоръчваме коктейл от решения, не само едно) то съветът ни в едно изречение би бил: не забравяйте бекъпа! Никога!